Marsikomu se je verjetno že kdaj zgodilo, da je ob tem pomislil na dogodek, ko je nadangel Gabrijel oznanil Mariji, da bo Sveti Duh prišel nadnjo in bo spočela Jezusa.
A danes ne praznujemo Jezusovega, ampak Marijino brezmadežno spočetje. Marija je bila od prvega trenutka, ob naravnem spočetju v telesu svoje matere Ane, obvarovana izvirnega greha.
Preberite še:
Molitev k Brezmadežni
Česa je bila Marija obvarovana?
Izraz “izvirni greh” se nanaša na prastarše Adama in Evo. V želji, da bi bila enaka Bogu, sta jedla sadež z drevesa spoznanja. S tem sta prekršila zapoved, da s tega drevesa ne smeta jesti, zato ju je Bog izgnal iz raja.
Kristjanom se izvirni greh izbriše s krstom, s katerim smo tudi sprejeti v Cerkev. Mariji pa je Bog že v trenutku spočetja namenil enako stanje brez greha, v kakršnem je bila tudi Eva, preden se je pustila zapeljati hudiču.
Cerkev Marijo zato imenuje tudi “nova Eva”. Lahko bi rekli, da je Mariji Bog povrnil “tovarniške nastavitve”, “nebeške nastavitve” z namenom, da je lahko sprejela Božje povabilo in postala mati Jezusa Kristusa, Božjega Sina.
Preberite še:
Zakaj je (bila) Marija tako lepa?
V Marijino brezmadežno spočetje so verovali že prvi kristjani
Kristjani so že od prvega stoletja naprej priznavali resnico o Marijinem brezmadežnem spočetju. V vzhodni Cerkvi so ta praznik obhajali že v 8. stoletju, na zahodu pa se je pojavil v 9. stoletju. V naših krajih je zapis o obhajanju tega praznika mogoče najti že v kodeksu cistercijanskega samostana v Kostanjevici iz prve polovice 14. stoletja.
Versko resnico ali dogmo o Marijinem brezmadežnem spočetju je 8. decembra 1854 razglasil papež Pij IX., potrdila pa jo je tudi Marija sama v svojih prikazovanjih Bernardki v Lurdu leta 1858.
Preberite še:
V čem je skrivnost Nutelle? Vsega je “kriva” lurška Marija
Marijino rojstvo praznujemo čez natanko devet mesecev, 8. septembra.
Praznik brezmadežnega spočetja Device Marije ni zapovedan, smo pa povabljeni, da z udeležbo pri sveti maši in branjem Božje besede podoživimo, kako je bila Marija vse življenje predana Božji volji.
Viri: S. Čuk, Svetnik za vsak dan in spletna stran Katoliške cerkve
Preberite še:
Deček, ki spreminja razpravo o splavu
Preberite še:
Dan, ko se je na Kredarici gnetlo 5.000 ljudi. Zakaj?
Preberite še:
“Če sem se odločila biti žena, sem ‘pomočnica’ možu. To vlogo je treba vzeti zares”