Voh je najbolj prilagodljiv izmed vseh človeških čutov, kar pomeni, da se možgani na določen vonj precej hitro navadijo
Pogosto se nam zato dogaja, da ob redni uporabi parfuma na sebi ne vonjamo več, kar pa ne pomeni, da ga ne vonjajo tudi drugi. Vonj je tudi tisti čut, ki ga možgani zelo močno povezujejo s čustveno komponento dojemanja dogodkov.
Higiena ni bila vedno samoumevna
Adaptivnost čuta za vonj je prišla še kako prav ljudem v preteklosti, ko higiena tudi približno ni bila na taki ravni, kot jo poznamo danes v razvitem svetu. Kar pomislite, kako je bilo v zgodovini, ko niso imeli ne kopalnic ne stranišč in so ljudje vsebino svojih nočnih posod zlivali kar na bližnjo ulico ali cesto.
Tudi umivanje, prhanje in nega zob niso bili od nekdaj samoumevni. Najbolj znan in zgodovinsko odmeven primer je bil verjetno dvor Sončnega kralja, Ludvika XIV., v Versaillesu blizu Pariza. Lahko smo samo srečni, da ne moremo povonjati tistih časov, saj je življenje takrat dobesedno smrdelo.
Podprite Aleteio!
Želimo si, da bi bila Aleteia vsakomur prosto dostopna. Ne zahtevamo registracije oziroma prijave. Trudimo se omejevati oglase, da ne bi bili preveč moteči, in, kolikor je mogoče, omejujemo stroške.
Vaši velikodušni darovi v podporo Aleteii bodo omogočili, da bodo desettisoči še naprej lahko brezplačno uživali v Aleteijinih vsebinah, ki ljudem lepšajo življenje, izobražujejo, spodbujajo in širijo dobro.
Aleteia želi služiti svojim bralcem in jim nuditi to, kar jih bogati. Da bi to lahko čim boljše počeli tudi v prihodnje, vas prosimo za finančno podporo.