Na današnji dan pred 15 leti je umrl Jože Pučnik, najbolj znan kot politik in oče slovenske države, sicer pa tudi filozof, sociolog, urednik.
“Jože je bil osebno človek z ‘nežno’ dušo, kot politik pa je bil racionalist in kreativen ter inovativen.” (evropski poslanec Milan Zver)
Kritik, ki se ni bal zapora
Pučnik se je rodil 9. marca 1932 v vasi Črešnjevec pri Slovenski Bistrici v kmečki katoliški družini.
Že kot dijaku so mu na Gimnaziji Maribor zaradi kritičnega razmišljanja onemogočili opravljati maturo, ki jo je zato moral opravljati kot zasebnik.
A to ga ni ustavilo. Kritičen je bil tudi do obstoječega režima, pa čeprav si je s tem prislužil zaporno kazen. Komunistična oblast ga je namreč zaradi člankov v Reviji 57, v kateri je razkrival njene napake, leta 1958 obsodila na devet let zapora.
Po vrnitvi iz zapora je emigriral v Nemčijo in tam živel od leta 1966 do 1989. Nato se je vrnil v domovino.

Preberite še:
Molčeči genij, ki je dosegel to, kar ni uspelo še nobenemu Slovencu
“Motor slovenskega osamosvajanja”
Leta 1989 je postal eden od soustanoviteljev socialdemokratske zveze, predhodnice zdajšnje SDS, in bil izvoljen tudi za predsednika.
Leta 1990 so ga nato izvolili za voditelja Demokratične Opozicije Slovenije (Demos), ki je spomladi 1990 zmagala na prvih demokratičnih volitvah po drugi svetovni vojni. Takrat se je odpovedal mandatarstvu, nato pa kot kandidat Demosa kandidiral na volitvah za predsednika predsedstva Slovenije.
Na teh volitvah ga je v drugem krogu premagal nekdanji vodja slovenskih komunistov Milan Kučan.
Rosvita Pesek je v knjigi o Pučniku zapisala, da je bil ta kot predsednik Demosa “motor slovenskega osamosvajanja”. Po uspešnem plebiscitu za samostojnost Slovenije 23. decembra 1990 je navdušen izgovoril znane besede: “Jugoslavije ni več! Zdaj gre za Slovenijo!”
Slovo
Po volitvah leta 1992 se je Pučnik poslovil od vodilnega položaja v stranki. Od aktivne politike se je dokončno poslovil po koncu poslanskega mandata, ki ga je opravljal med letoma 1992 in 1996. Častni predsednik stranke je postal leta 1999.
Umrl je 11. januarja 2003 v Nemčiji. Pokopali so ga v njegovem domačem kraju Črešnjevec.
Leta 2006 mu je takratni predsednik države Janez Drnovšek posthumno podelil najvišje odlikovanje Republike Slovenije, red za izredne zasluge. Leto za tem, v obdobju vlade Janeza Janše, je brniško letališče dobilo ime Letališče Jožeta Pučnika Ljubljana.
Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je na predvečer obletnice smrti, prvič v 15 letih, pripravil “slovesen sprejem v njegovo čast in trajen spomin”.

Preberite še:
Pozabljeni mož, ki je napovedal slovensko prihodnost

Preberite še:
Zamolčani mož, ki je postavil na noge slovensko gospodarstvo

Preberite še:
Geniji, ki so spremenili naš pogled na svet