Zamujanje kaže na neurejeno in slabo uporabo časa, slabo načrtovanje našega urnika in dejavnosti. Je lahko v ozadju še kaj drugega?
Točnost je povezana z dejstvom, da nas nekaj zanima in si tega želimo, nečesa drugega pa ne. Za nekatere osebe je vrednost časa odvisna od interesa. Če živimo le glede na naše interese, se hitro zgodi, da začnemo zamujati.
Disciplina ali samoljubje?
Še en dejavnik vpliva na točnost: red. Ko nimamo izoblikovanih idej, postavljenih prednostnih nalog, seznama opravil in načrta, ki bi nas v življenju usmerjal, nam ponavadi čas uhaja iz rok. Drugi dejavniki, ki vplivajo na točnost, so lahko še lenoba, pozabljanje, pomanjkanje koncentracije.
Preberite še:
Junakinja, ki je nasilje premagovala z lepoto
Poleg že naštetega je točnost odvisna tudi od stopnje našega samoljubja. Z drugimi besedami: za egocentrično osebo je čas drugih manj vreden kot njen, zato ni nič hudega, če zamuja, kajti “druga oseba ni tako pomembna”. Poleg sebičnosti gre ob tem še za nespoštovanje.
Točnosti se ne naučimo čez noč. Da odpravimo to razvado, je treba imeti voljo, disciplino, odločnost in zavezanost ter biti odgovoren pri vseh namenih.
Preberite še:
800 kilometrov do župnije in 30 vernikov v stolnici
Glavna je sprememba v glavi
Preden začnemo uporabljati budilke in alarme, polniti notesnike in pisati listke, ki nas spominjajo na obveznosti, je treba spremeniti predvsem miselnost. Moramo se zavedati, da je vse – vsaka oseba, dogodek, sestanek, dejavnost ali srečanje – pomembno na svoj način.
Naša beseda mora biti jamstvo za našo prisotnost v danem in natanko določenem trenutku. Hkrati moramo poiskati vzroke svoje netočnosti. Nekaj smo jih že navedli: zanimanje, pomembnost, ki jo pripišemo stvarem, lenoba, samoljubje, pozabljanje, pomanjkanje koncentracije …
Med njimi namreč lahko najdemo veliko odgovorov in tudi rešitev za izkoreninjenje naše slabe navade zamujanja.