Razvoj na področju robotike in umetne inteligence se ne ustavlja. Zato so v prihodnosti vprašljiva tudi številna delovna mesta. Roboti bi namreč lahko do leta 2030 nadomestili kar 800 tisoč delovnih mest.
Zato je za prihodnost naših otrok pomembno predvsem to, da spremenimo način izobraževanja, so poudarili številni strokovnjaki, ki so se januarja udeležili letnega Svetovnega gospodarskega foruma v Davosu v Švici.
Izobraževanje kot velik izziv
Med njimi je bil tudi ustanovitelj in vodilni mož podjetja Alibaba Jack Ma, ki je poudaril, da bomo s stroji in roboti lahko tekmovali le, če bomo spremenili način poučevanja naših otrok.
Kot je pojasnil, trenutni pristop k poučevanju temelji na znanju. Glavno je pridobivanje in pomnjenje podatkov. To je pristop, ki ga poznamo zdaj že zadnjih 200 let.
“Izobraževanje je danes velik izziv. Če ne bo spremenili načina poučevanja, bomo čez 30 let v velikih težavah,” je dejal in dodal, da bi morali učitelji prenehati zgolj prenašati znanje, ampak bi morali otroke učiti nekaj, kar je izvirno. Nekaj, kar stroji nikoli ne bi mogli usvojiti in nas pri tem dohiteti.
Spodaj si lahko v angleškem jeziku ogledate video s Svetovnega gospodarskega foruma.
[protected-iframe id=”cdbba81e820e201999818d8e9ba69095-133580111-130919046″ info=”https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fworldeconomicforum%2Fvideos%2F10155081394521479%2F&show_text=0&width=476″ width=”476″ height=”476″ frameborder=”0″ style=”border:none;overflow:hidden” scrolling=”no”]
Pomembne so “mehke veščine”
Tekmovanje s stroji v znanju je namreč nesmiselno. Stroji so “pametnejši”.
Kar je po besedah podjetnika pomembno, so t. i. mehke veščine. Gre za osebnostne značilnosti, ki jih pogosto povezujejo s čustveno inteligenco, saj predstavljajo sposobnost interakcije z okoljem.
“Vrednote, zaupanje, neodvisno razmišljanje, ekipno delo, skrb za druge. To je pomembno in to so veščine, ki jih z znanjem ne boste pridobili.”
Zato bi se naši otroci morali učiti glasbo in umetnost ter bi morali biti športno aktivni. Le tako bomo zagotovili, da se bomo ljudje razlikovali od strojev. Vse, kar učimo, bi moralo biti drugačno od tega, kar se lahko naučijo stroji. Če lahko stroj naredi bolje, potem moramo razmisliti, ali je smiselno, da se to učimo, še pravi Jack Ma.