Morda ste se tudi vi že kdaj znašli v dvomu, kaj narediti, ko ste ponoči res slabo spali in vam ob 5. uri zazvoni budilka, ki vas spomni na jutranji tek. Je sploh dobro, da po neprespani noči na vsak način v jutranji urnik trpate še telovadbo? Kaj je bolje ‒ spanje ali razgibavanje?
Strokovnjak za spanje dr. Charles Czeisler je za New York Times spregovoril prav o tej dilemi.
“Spanec je v povezavi s telovadbo zelo pomemben, saj zmanjšuje možnost poškodb in mišicam omogoča potrebno regeneracijo. Pomanjkanje spanja slabi naš imunski sistem, zaradi česar ljudje hitreje zbolijo. Prav tako ga povezujejo s pridobivanjem odvečnih kilogramov, srčno-žilnimi boleznimi, sladkorno boleznijo in še nekaterimi drugimi zdravstvenimi težavami. Seveda ima redno gibanje veliko pozitivnih učinkov, tudi boljši spanec.”
Preberite še:
Veste, katera je druga najbolj priljubljena pijača na svetu?
Da ne boste dvakrat na izgubi
Marsikdo bi pomislil, da ima spanje vedno prednost pred telovadbo, a tudi to ne drži povsem. Kar morate storiti, je najti primerno ravnovesje. Če boste gibanje namreč začeli opuščati ali celo povsem opustili, potem se lahko hitro zgodi, da se vam bo to poznalo tudi na samem spancu in tako boste kar dvakrat na izgubi.
Predvsem tisti, ki ste vajeni na zgodnje jutranje razgibavanje, bi lahko razmislili o tem, kam v vaš dnevni urnik bi lahko to razgibavanje prestavili. Včasih nam določeno razgibavanje vzame zelo malo časa, učinek pa je lahko prav tako zelo dober.
Bolje malo kot nič
Nekaj malega aerobne dejavnosti lahko umestite med oba sestanka. Tecite na primer po stopnicah, namesto da bi se peljali z dvigalom. Prav tako si vzemite kratek odmor vsako uro sedenja za pisalno mizo. Vstanite in naredite nekaj počepov. Presenečeni boste, kako bo pet počepov vsako uro povečalo vašo moč in vzdržljivost.
Če je vaša služba dokaj blizu vašega doma, potem s seboj v službo vzemite športna oblačila in namesto da se domov peljete z avtobusom, pojdite raje peš. Tudi kolo je primerno.
Preberite še:
Poglejte športne podvige slovenskih redovnic
Ne pozabite, da je tudi malo gibanja bolje kot nič in kadarkoli imate možnost, namenite kakšno minutko za nekaj počepov, poskokov ali raztezanje. Večkrat in po malo, pa se bo tudi poznalo.
Najdite način, kako boste oboje umestili v dan ne glede na to, kako zelo je natrpan vaš urnik. Telo in glava vam bosta hvaležna.
Preberite še:
18 kratkih in jasnih nasvetov proti izgorelosti za mame
Preberite še:
Kako je to mogoče? To je ekipa, ki popravlja in podarja računalnike