“Družina je osnovna enota družbe in eden od treh glavnih stebrov katerekoli stabilne in trajno razvijajoče se družbe. Prav zato je vlaganje v družino vlaganje v stabilnost in vsestransko blagostanje naše družbe,” so ob mednarodnem dnevu družin poudarili pri Slovenski karitas.
Ob tem so dodali, da bo največji izziv v prihodnje predvsem soočenje z revščino in neenakimi možnostmi otrok v družinah, ki so socialno ogrožene.
Preberite še:
Želite biti bolj veseli? Molite to molitev
Od šolskih potrebščin do vključevanja v obšolske dejavnosti
“Samo na Karitas prihaja po pomoč prek 20.000 družin z otroki. Tako stanje je za našo družbo nedopustno,” je prepričan generalni tajnik Slovenske karitas Cveto Uršič.
Spomnil je, da bo v naslednjih mesecih pereča težava predvsem nakup šolskih potrebščin za novo šolsko leto, pa tudi vključevanje otrok v neobvezne vsebine na področju kulture, glasbe, znanosti, športa in razvijanje različnih spretnosti. Otroci, ki so v te dejavnosti vključeni, imajo pozneje prednost pri nadaljnjem izobraževanju in zaposlovanju. Toda večina tovrstnih dodatnih aktivnosti je za socialno ogrožene otroke neizvedljiva.
Preberite še:
Mama, ki svojih 16 otrok šola doma, piše blog in vodi dobrodelno ustanovo
Revščina na materialnem in duševnem področju
Poleg materialne revščine pa otrokom zelo veliko stisko povzročajo razveze, različne oblike zasvojenosti in duševnih težav staršev, prepuščenost ulici in elektronskim napravam ter prevelika poklicna obremenjenost in odsotnost njihovih staršev. Zato so potrebne tudi večje sistemske spodbude, ki bi pripomogle k bolj stabilnemu in vsestranskemu razvoju otrok, še poudarjajo pri Karitas.
Preberite še:
7 stvari, ki se jih otroci bojijo povedati svojim staršem
Preberite še:
Problem številka ena, s katerim se danes soočajo otroci