Številni zakonci delijo skupno željo, da bi imeli otroke. A lahko se izkaže, da so to zelo težko dosegljive sanje. Z neplodnostjo se namreč srečuje veliko število parov, tako v Sloveniji, kot po svetu.
Če tega ne izkusiš, pa je zelo težko vedeti, kakšen je pravi odziv, ko nekdo to stisko deli s tabo. Tisti, ki se borijo z neplodnostjo, si želijo predvsem podpore in razumevanja.
Preberite še:
Nemoč, žalost, nerazumljenost, sram. Tabu, ki to ne bi smel biti
Tu je sedem stvari, ki jih moramo imeti v mislih.
1. Nič ne boli bolj, kot da ti nekdo reče: “Samo sprostita se, pa bo uspelo”
Pogovor o tem, kdaj bo kdo imel otroke, je pogosto na meniju. Sploh ob različnih druženjih, pa naj bo to piknik s sorodniki ali pijača s sodelavci. Sploh po poroki se zelo hitro pojavi vprašanje: “Kdaj pa vidva kaj načrtujeta?”
Če takrat par vsaj malo namigne, da se trudita, a žal brez uspeha, so stavki, ki jih najpogosteje slišita naslednji: “Samo sprostita se, pa bo uspelo.” “Ne razmišljajta preveč o tem.” Takšni in podobni stavki so lahko nekaj najhujšega za par, ki se sooča z neplodnostjo. Poleg tega ne drži, da je stres glavni razlog, zaradi katerega ne pride do spočetja.
Zato naslednjič, ko se vam nekdo odpre, prihranite stavek “sprostita se” in raje prisluhnite njuni zgodbi.
2. Empatija je ključ
- Poskusite na stvari pogledati iz perspektive para.
- Ne obsojajte in se izogibajte poniževanja čustev drugih, kot da so trapasta in neumna.
- Poskusite razumeti čustva drugih, za kar pa je pomembno tudi, da ste v stiku s svojimi čustvi.
- Izogibajte se stavkov v smislu, da bi bilo lahko še huje, ampak poskusite z besedami, da razumete njihova čustva ali pa rečete samo: “Videti je, da ti je zelo težko. Če želiš spregovoriti o tem, sem tukaj.”
Preberite še:
Želim si, da ne bi bila tako ljubosumna na nosečo prijateljico
3. “Pametni” nasveti včasih naredijo več škode kot koristi
Ko par razkrije, da ima težave z zanositvijo, se nanju pogosto z druge strani usuje plaz nasvetov in zgodb o zdravljenjih. Seveda včasih tudi takšne zgodbe lahko pomagajo, a hkrati se morate zavedati, da pari večinoma že vedo, kakšne so njihove možnosti.
Nasvete zato dajajte samo v primeru, da ste k temu pozvani.
4. Neplodnost je psihično in fizično izčrpajoča
Ena izmed raziskav na tem področju je pokazala, da lahko izkušnjo neplodnosti pri ženskah primerjamo z izkušnjo raka. Vsak negativen test za par pomeni nov udarec. Da ne omenjamo hormonov, ki so pogosto dodajani, da bi tako povečali možnosti za zanositev.
Vse skupaj vpliva na fizično in psihično počutje tako ženske, kot tudi moškega. Vsak mesec je poln vzponov in padcev.
Preberite še:
Molitev za ženske, ki ne morejo zanositi
5. Neplodnost izolira
Ko je ženska povabljena na primer na zabavo pred rojstvom otroka, je zanjo to lahko zelo stresno, predvsem pa se počuti osamljeno. Zdi se, kot da je edina, ki ni noseča ali edina, ki nima otrok.
6. Domneve so lahko nevarne
Ena izmed najbolj škodljivih stvari v pogovoru glede načrtovanja družine je domnevanje. Nekateri menijo, da par otroka še nima, ker ga (še) ne želi, drugi menijo, da je par sebičen, saj bi kot mlad poročen par že morala imeti otroke. Ob tem pa pozabljajo, da je v ozadju lahko veliko več, kot se zdi na prvi pogled.
7. Posvojitev je plemenito dejanje, a je hkrati tudi edinstven klic
Ko teče pogovor o neplodnosti, na plan pogosto pride tema posvojitve, in sicer kot rešitev za težavo neplodnosti. Čeprav je posvojitev lep in plemenit način grajenja družine, pa je hkrati tudi poseben klic, ki ga ne doživi vsak.
Posvojitev ne pozdravi neplodnosti. Rana s tem ni nujno zaceljena.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Barbara Oprčkal.
Preberite še:
Stigma neplodnosti: “Bratje, sestre, mame, očetje, tete, strici, ne gnjavite ju.”
Preberite še:
“Pozabljamo, da je življenje smiselno, ne glede na položaj, v katerem smo”
Preberite še:
Bo odločila država, okolica, midva: Koliko otrok si želiva?