Na Škotskem je t. i. dnevno miljo uvedla ravnateljica na osnovni šoli v Stirlingu Elaine Wyllie leta 2012. Gre za spodbudo, da otroci v šoli vsak dan prehodijo ali pretečejo eno miljo, kar je kilometer in 600 metrov.
Prve raziskave so že pokazale pozitiven vpliv na zdravje otrok, zato raziskovalci na univerzi v Stirlingu priporočajo, da bi se pobuda čim bolj razširila.
Več kot 3.600 šol v 30 različnih državah po vsem svetu je že prevzelo to škotsko idejo, Wyllijeva pa je zanjo prejela že več nagrad, poroča BBC.
Preberite še:
Od poniževanja in dvojk v osnovni šoli do desetk na fakulteti
Kako je nastala dnevna milja
Elaine Wyllie je bila zaskrbljena zaradi stopnje telesne pripravljenosti nekaterih učencev, zato se je odločila, da najde način, kako to izboljšati.
Rešitev je bila povsem preprosta pa tudi poceni. Učenci vsak dan za 15 minut zapustijo učilnice in prehodijo ali pretečejo eno miljo na igrišču. Vsak učitelj posebej se odloči, kdaj bi bilo najbolje umestiti to aktivnost v dnevni urnik. Ob tem je pomembno poudariti, da dnevna milja ni nadomestilo za športno vzgojo ali aktivnosti med odmori, ampak je dopolnilo.
Wyllijeva, ki zdaj vodi Fundacijo dnevna milja, je dejala, da je aktivnost začela preprosto zato, ker je verjela, da bo s tem pomagala otrokom do bolj aktivnega življenja in pri razvijanju zdravih navad v prihodnosti.
Preberite še:
Kako lahko mame hčeram pomagajo do zdrave samopodobe
Kmalu je izkusila, kako 15-minutna aktivnost izboljša telesno pripravljenost, zdravje in koncentracijo pri učencih v učilnici. Še toliko bolj jo veseli, da je to potrdila tudi raziskava.
“Veselim se dneva, ko bo vsaka šola uvedla dnevno miljo,” je še dejala učiteljica.
Preberite še:
Kako otroke naučiti, da bo pospravljanje samoumevno
Preberite še:
5 idej, kako otrokom zapolniti čas počitnic
Preberite še:
Če želite biti ves dan veseli, ga začnite takole …