Kako na smrt gleda religija zdravja in kako krščanstvo?
Znanost, medicinski napredek in boljša kakovost življenja so prispevali k temu, da smo sposobni človeško življenje dobesedno podaljšati. Tako menimo, da bomo rešili večno uganko oziroma bivanjsko stisko slehernega človeka, ki je v končni fazi soočenje s smrtjo.
Avtor knjige Veselje do življenja Manfred Lütz (nemški psihiater, psihoterapevt, rimskokatoliški teolog, vatikanski svetovalec in avtor številnih knjig) ugotavlja, da nas še tako dolgo življenje ne “reši” dejstva, da bomo nekoč neizogibno umrli, vsaj v telesnem smislu. Pravzaprav gre za podaljšano predvsem zadnjo fazo, torej fazo visoke starosti.
V krčevitem prizadevanju za srečo smo prišli do stopnje, ko se nam ta karseda izmika. Razlog tiči v tem, da srečo – Lütz jo imenuje veselje do življenja – sodobni človek zahodnega sveta išče na povsem napačnem koncu.
Religija zdravja kot temeljno verovanje sodobnega človeka je namreč privedla do tega, da smo postali neverjetno obsedeni z zdravim načinom življenja, pri čemer se osredotočamo predvsem na fizis.
Fitnesi, telovadbe, šport, zdrava prehrana, masaže, estetska kirurgija, shujševalne diete in prehranski dodatki. Vse je namenjeno temu, da bi čim dlje (najbolje kar za večno) ostali popolnoma zdravi.
Cerkve, ti starodavni hrami človekovega hrepenenja po presežnem in večnosti, so danes zamenjane s klinikami, od katerih sodobni človek pričakuje popolno ozdravljenje in večno zdravje.
Tako je šaljivi odstavek, v katerem obisk primarija na bolnišničnem oddelku skupaj z vsemi ceremonijami Lütz primerja s cerkveno procesijo ob kakšnem večjem prazniku, sicer komičen in seveda v svojem bistvu pretiran, po drugi strani pa boleče resničen.
Religija zdravja pa nam vendar, naj smo ji še tako predani, ne nudi dveh stvari. Ne nudi nam pravega veselja do življenja, avtor celo pravi, da ga dobesedno jemlje, saj je uživanje v kateremkoli pomenu besede prepovedano (kdor pa trdi, da uživa ob dveurnem obisku fitnesa in nato solati iz korenčka, ta pač laže, trdi Lütz).
Želimo si, da bi bila Aleteia vsakomur prosto dostopna. Ne zahtevamo registracije oziroma prijave. Trudimo se omejevati oglase, da ne bi bili preveč moteči, in, kolikor je mogoče, omejujemo stroške.
Vaši velikodušni darovi v podporo Aleteii bodo omogočili, da bodo desettisoči še naprej lahko brezplačno uživali v Aleteijinih vsebinah, ki ljudem lepšajo življenje, izobražujejo, spodbujajo in širijo dobro.
Aleteia želi služiti svojim bralcem in jim nuditi to, kar jih bogati. Da bi to lahko čim boljše počeli tudi v prihodnje, vas prosimo za finančno podporo.