Naša osebnost na delovnem mestu je pravzaprav podaljšek naše osebnosti v zasebnem življenju. Noben življenjepis nas ne more zajeti takšne, kot smo v celoti. Kakšne darove in osebnostne lastnosti imamo, kaj lahko prispevamo k ekipnemu delu. Te t. i. mehke veščine so lahko, sploh pri ekipnem delu, celo bolj pomembne kot t. i. trde veščine (tehnične kompetence in strokovno znanje).
Katere so te veščine?
1. Pobuda
Eno je, ko poskrbimo, da je delo opravljeno in pri tem uporabimo vse svoje veščine, drugo pa je, da se ustavimo, stopimo korak nazaj, da dobimo širšo sliko, nato pa predvidimo, kaj bomo potrebovali, in predlagamo rešitev.
Da prevzamemo pobudo, pomeni, da znamo razmišljati o možnih rešitvah. Najboljši način, da lahko sploh začnemo kreativno razmišljati, je ta, da najprej dejansko poslušamo ljudi in njihove težave. Ljudje, ki prevzamejo pobudo, naredijo stvari, ne da bi jih za to prosili, in predvidijo potrebe, preden se pojavijo.
Preberite še:
Pot v izgorelost: perfekcionizem, pretirana ustrežljivost, nezmožnost reči ne
2. Kolegialnost
V najboljših delovnih okoljih vlada kolegialni duh, saj se ljudje podpirajo, si pomagajo, se veselijo dosežkov drugih, smejijo in delijo navdušenje ter pohvalijo tistega, ki si pohvalo zasluži.
Strupeno delovno okolje pa je pogosto zaznamovano s pretirano tekmovalnostjo in metanjem polen pod noge.
Za vzpostavitev dobrega delovnega okolja imajo sicer najpomembnejšo vlogo nadrejeni, a tudi zaposleni lahko naredijo veliko na tem področju.
Preberite še:
Delo začnite z dozo dobrega humorja!
3. Postavljanje mej
Včasih, ko smo v delovnem zanosu in želimo vse narediti hitro in dobro, se zgodi, da ne znamo več reči ne. Rezultat tega sta preobremenjenost in izčrpanost. Zavedati se moramo, da lahko rečemo ne tudi na prijazen način, ki ga bodo vsi razumeli. Na kratko samo pojasnite, da imate že veliko obveznosti in določene prioritete, ki trenutno od vas zahtevajo veliko časa. Dodajte še, da z veseljem pomagate ali kaj postorite v prihodnje.
Da ne pride do preobremenjenosti, je odgovoren predvsem vsak sam. Ne smemo dovoliti, da odgriznemo več, kot lahko prežvečimo. Če do tega pride, je pomembno, da se usedemo, pregledamo vse obveznosti in postavimo prioritete.
4. Prilagodljivost
Vse, kar je stalnica v današnjem svetu, so spremembe, zato je pomembno, da se znamo nanje ustrezno in pravočasno prilagoditi. Pripravljeni moramo biti učiti se novih stvari in nadgrajevati svoje znanje, veščine. Včasih morda celo zamenjati svojo karierno pot.
Pogosto lahko naletimo na kakšnega delavca, ki se jezi, ker so mu zamenjali pisarno. Tam, kjer je bil, mu je bilo všeč, imel je svojo rožo, arhiv, po omarah urejene dokumente itd. Ne bodite takšen delavec. V današnjem svetu sta odprtost in prilagodljivost ključni sestavini za preživetje.
Preberite še:
Ali vaš način komunikacije sodelavce spravlja ob živce?
5. Zaupanje
Da vam drugi lahko zaupajo, je zelo pomembna lastnost. Na delovnem mestu še toliko bolj. Ljudje to cenijo. Gre tako za zaupanje, da bo delo opravljeno, kot za zaupanje na bolj osebni ravni, ko vam sodelavec zaupa nekaj osebnega in ve, da se informacija ne bo razširila po vsem podjetju.
Če je nekdo vreden zaupanja, to pomeni, da zaupanje lahko širi tudi med druge. Drugim namreč lahko vpliva zaupanje, da se bodo dobro odrezali ipd.
Ni toliko pomembno, kaj zmorete, ampak kdo ste
Našteli smo nekaj najpomembnejših vrlin, ki jih lahko prinesete na delovno mesto. Težko boste vse to zapisali v življenjepis, lahko pa te veščine pokažete na razgovoru.
Zapomnite si, da je včasih lažje usvojiti kakšno t. i. trdo veščino kot pa mehko. Zato naj vas pri načrtnih ne ustavi morebitna pomanjkljivost v vašem življenjepisu.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Barbara Oprčkal.
Preberite še:
Intelektualna ponižnost je privlačna. Kako vemo, ali jo imamo?
Preberite še:
Kako začeti dan, da ne bo že jutro polno nerganja
Preberite še:
Veliko delate, a z malo učinka? To so navade učinkovitih ljudi