Na vzhodni strani Mrtvega morja in okoli 25 kilometrov jugovzhodno od ustja reke Jordan se nahaja vzpetina, kjer je nekoč stala utrjena palača Maheront (v latinščini Machaerus, v grščini Maxairous).
Tam danes lahko vidimo le nekaj marmornih stebrov in kamnitih zidov, z vrha hriba pa se zelo dobro vidi mnoge majhne jame, ki so jih puščavniki in menihi izklesali v kamen, da bi tam živeli v molitvi, v bližini kraja, kjer je bil po poročanju Jožefa Flavija obglavljen Janez Krstnik. Tega dogodka se v cerkvenem koledarju spominjamo 29. avgusta.
Preberite še:
To so najstarejši krščanski samostani na svetu
Nekoč prebivališča puščavnikov, danes zatočišča pastirjev
Danes te jame uporabljajo pastirji, ko iščejo zavetje pred vročino čez dan ali mrazom v dolgih nočeh južne jordanske puščave. Popolno tišino tam občasno zmotijo le kozji zvonci. Nekateri trdijo, da je bil Janez Krstnik zaprt prav v eni od teh jam.
V videu (v angleščini) si lahko ogledate predstavitev trdnjave, v kateri je bil obglavljen Janez Krstnik.
Po poročilu v Markovem (Mr 6,14-29) oziroma Matejevem evangeliju (Mt 14,1-12) se je obglavljenje zgodilo leta 32 po Kr., po tem ko je “zadnji prerok Stare zaveze” ‒ kot pogosto označujejo Janeza Krstnika ‒ tam preživel vsaj dve leti, zaprt v trdnjavi.
Preberite še:
Pot v Compostelo že poznate, kaj pa pot ob Jordanu?
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja Aleteie.
Preberite še:
Tako živi David, poslednji irski puščavnik, ki ga lahko gledate tudi na YouTubu
Preberite še:
Arheologi odkrili dvanajsto votlino Kumranskih rokopisov
Preberite še:
Veste, kje se nahaja najstarejša katedrala na svetu?