Ne le v filmih in bolj ali manj kakovostnih nanizankah. Tudi v Sloveniji se žal dogaja tovrstni kriminal ‒ trgovina z ljudmi
Najpogostejše oblike trgovine z ljudmi so prisilna prostitucija, prisilno beračenje in izvajanje kaznivih dejanj, prisilne poroke, služabništvo, trgovina z otroki … Obstaja še mnogo drugih načinov, prek katerih trgovci z ljudmi izkoriščajo žrtve. Gre za mednarodni kriminal. Tudi v Sloveniji so izkoriščane žrtve, ki prihajajo z različnih delov sveta: iz Ukrajine, Moldavije, Srbije, Madžarske, Slovaške …
Trgovci z ljudmi, izvajalci tega novodobnega suženjstva, imajo žrtve pogosto v šahu, jih izsiljujejo, z njimi manipulirajo. Obljubijo jim na primer delo v strežbi, po plačilu stroškov ali ureditvi dokumentov pa jim rečejo, da morajo stroške povrniti z delom pri njih.
“Tako jih prisilijo na primer v prostitucijo ali druge spolne storitve. Lahko navedejo neresnično, pretirano ceno stanovanja ali prehrane. Ta namišljeni dolg mora žrtev odplačevati. Če bi odšla, ji grozijo višji zneski. Pogosto takšne osebe ne poznajo svojih pravic, ne vedo, na koga se obrniti, ne znajo jezika,” razlaga Mateja s Slovenske karitas, ki pomaga tovrstnim žrtvam.
Začarani krog je še tesneje sklenjen, ker se osebe, ki pridejo v Slovenijo opravljat dogovorjeno delo, zadolžijo že prej v svoji domovini. Posredniki in tukajšnji storilci so pogosto povezani. Gre torej za dvojno spiralo dolgov.
Zastonjsko garanje
Pri ženskah in dekletih je pogosta oblika trgovine z ljudmi izkoriščanje prostitucije in drugih oblik spolnih zlorab. Med moškimi, predvsem delavci migranti, ki med izkoriščanimi prevladujejo, je veliko kršenja delovne zakonodaje, torej delovnega izkoriščanja. Pri tem še ne gre za trgovino z ljudmi, a so v teh primerih vseeno vidni elementi kaznivega dejanja trgovine z ljudmi.
“Obljuba šest- ali osemurnega delovnika se hitro sprevrže v 12-, 14-, 16-urni delovnik. Te nadure niso nikdar plačane ali pa je delo na splošno plačano bistveno manj od dogovorjenega. Človek se ne zaveda, da je izkoriščan, saj še vedno nekaj zasluži. Nikomur se ne more pritožiti,” razkriva Leja, še ena sodelavka Karitas, ki deluje tudi z 20 prostovoljci.
Podprite Aleteio!
Želimo si, da bi bila Aleteia vsakomur prosto dostopna. Ne zahtevamo registracije oziroma prijave. Trudimo se omejevati oglase, da ne bi bili preveč moteči, in, kolikor je mogoče, omejujemo stroške.
Vaši velikodušni darovi v podporo Aleteii bodo omogočili, da bodo desettisoči še naprej lahko brezplačno uživali v Aleteijinih vsebinah, ki ljudem lepšajo življenje, izobražujejo, spodbujajo in širijo dobro.
Aleteia želi služiti svojim bralcem in jim nuditi to, kar jih bogati. Da bi to lahko čim boljše počeli tudi v prihodnje, vas prosimo za finančno podporo.