Takoj po Julijanovi smrti se mi je zdelo, poleg praznine v sebi, ki sem jo nosila dve, tri leta s sabo, da je tudi ves svet okoli mene v gosti megli
Pogovor z Majo Sterle o žalovanju po nepričakovani smrti otroka in o skupini žalujočih.
Kaj ste doživljali, ko vam je dveinpolletni otrok umiral v rokah? Ko sem Julijana dvignila, sem videla, da se je nekaj zgodilo … Mož je poklical reševalce, jaz pa sem ga odnesla v dnevno sobo in začela z oživljanjem. Ostala sem mirna, mož pa je postal paničen, kakor tudi vsi v hiši. Nikoli prej nisem videla umirati človeka. Oživljali so ga še 20 minut, pa ni bilo več pomoči. Izak je prišel v sobo, ko je Julijan že umrl. Vzela sem ga v naročje in mu povedala, da je Julijan umrl in se poslavljamo od njega. Če želi, se ga lahko dotakne, ga poboža, mu prinese kakšno igračko. Želela sem, da je tam, da ga vidi, da mu povem, kaj se je zgodilo, preden ga odpeljejo, nikoli nisem nič skrivala. Bil je z nami, ko se nam je to zgodilo.
Sledil je pogreb … Prišlo je ogromno ljudi. Največ mi je pomenilo, da so ljudje bili ob meni, ne, kaj so rekli ali prinesli. Nepotrebni so nasveti kot: “Potrpi, vse bo dobro.” V spominu mi ostaja človek, ki mi je brez besed izrekel sožalje s stiskom roke in me nekaj časa gledal v oči, kot da bi vse vedel, in me s tem potolažil.
Kako ste vstopili v proces žalovanja? Po Julijanovi smrti sem iskala, kaj je zapisano o žalovanju po smrti otroka, kaj piše v Svetem pismu, predvsem, kaj je Marija izrekla ob Jezusovi smrti, ampak ni nič zapisano. V Sloveniji je v ospredju več kot 40 let stara teorija Elizabeth K. Ross, ki govori o fazah žalovanja, čeprav je že več teorij o žalovanju, ki so jo nadgradile. Kot bi me nekdo spravil v škatlo z omejitvami in pričakovanji, ob tem pa mi narekoval, kako se mora odvijati žalovanje, koliko časa traja in če ne bo šlo tako, je z mano nekaj narobe, potrebujem tako ali drugačno pomoč.
Novejše teorije poudarjajo, da je treba odkrito govoriti o čustvih in nekateri avtorji pravijo, da se po travmatičnem dogodku lahko spremeni osebnostna rast na področju percepcije v medsebojnih odnosih in v spremembi filozofije življenja. Pri meni se je. Ne morem reči, da sem osebnostno zrasla, odpadle pa so nepotrebne plasti.
Mož je začel na polno delati, jaz pa kopati in iskati vzrok na medicinskem področju, kako in kaj bi se lahko zgodilo, iskala sem ljudi, ki se jim je zgodilo to, kar se je nam. Na internetu sem našla skupino za žalujoče v Ignacijevem domu v Ljubljani, ki sta jo vodila Mira Dobravec in p. Ivan Platovnjak, in se ji pridružila.