Greh nas zasužnji, krepostno življenje pa nas osvobaja, pa čeprav včasih morda razmišljamo drugače. Ko želimo delati dobro in slediti Božji volji, nas lahko naši grehi obtežijo in ujamemo se v past. Sužnost nas lahko pripelje celo tako daleč, da postanemo duhovno slepi in dejansko ne moremo videti svojega greha in ne razumemo škode, ki jo delamo sami sebi in celotnemu Božjemu stvarstvu.
Preberite še:
Bi radi izgubili svojo vero? Osredotočite se na greh
V Duhovnem boju redovnik Lorenzo Scupoli (1530‒1610) piše: “Ko hudič človeka zadržuje v suženjstvu greha, je njegova poglavitna skrb ta, da ga zaslepi in odvrne od vsega, kar bi ga vodilo k spoznanju klavrnega položaja, v katerem se je znašel.”
Grehi, ki so bili sprva majhni, postajajo vse večji in večji. Scupoli razlaga, da človeka klavrno življenje ob vse večji slepoti in grehu, ki je vedno bolj nagnusen, lahko potegne v smrt, če Bog ne posreduje in ga po svoji milosti reši.
Molitev za hitro pomoč
Preprost, a učinkovit ukrep, s katerim se lahko osvobodimo tega grešnega življenja, je, da se takoj z vsem svojim srcem obrnemo na Gospoda. Scupoli svetuje: “Rešitev v tej nesrečni situaciji je, da je človek pozoren na svoje misli in navdihe, ki ga iz teme kličejo k luči, in da z vsem svojim srcem kliče k svojemu Stvarniku.”
Preberite še:
Sedem glavnih grehov – kateri so?
Predlaga, naj molimo naslednjo molitev: “Gospod, pomagaj mi, hitro mi pomagaj, ne pusti me več v temini greha.” Molitev ponavljajmo vedno znova in znova in Boga rotimo, naj izlije na nas svojo milost. Poleg tega svetuje, naj “pohitimo h križu in predenj ležemo z obrazom navzdol ter prosimo usmiljenja in pomoči Božje Matere”.
Moč zakramenta sprave
Molitvi srca naj sledi čim prejšnja spoved, ko se bomo v zakramentu sprave spovedali svojih grehov. Morda se to zdi neučinkovito, a po tej poti so šli mnogi svetniki. Potem ko so padli pred Gospoda s solzami kesanja v očeh, so se zmogli podati na pot spreobrnjenja.
Preberite še:
Kako premagati strah pred spovedjo?
Bog želi skesano srce in, kot pravi papež Frančišek, se nikoli ne naveliča odpuščati. Do prave spremembe v človeku lahko pride šele takrat, ko se vanj naseli kesanje.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Urška Vintar.
Preberite še:
Samozadovoljevanje je čustvena prevara
Preberite še:
Hotel ga je ubiti, odšel je spreobrnjen
Preberite še:
Umetnina, ki je v vsej zgodovini največ prepotovala