Benediktinski samostan v Admontu na avstrijskem Štajerskem je samostan častitljive starosti, saj je bil ustanovljen že davnega leta 1074
Samostan je ustanovil salzburški nadškof Gebhard s pomočjo donacije oziroma premoženja sv. Eme Krške, ki je umrla leta 1045. Leto smrti prve slovenske svetnice se ponekod tudi navaja kot datum ustanovitve admontskega samostana.
Dragoceni rokopisi
Prvi menihi so v Admont prišli iz benediktinske opatije sv. Petra v Salzburgu. Admontski samostan, ki je posvečen sv. Blažu, ima seveda za seboj pestro zgodovino. Dolga stoletja je bil gospodarsko in izobraževalno, še zlasti pa kulturno središče na Štajerskem. V njem je deloval skriptorij, v katerem so učenjaki pisali in prepisovali dragocene rokopise.
Leta 1865 je bilo najbolj črno leto v zgodovini samostana, saj je izbruhnil požar, ki ga je skoraj popolnoma uničil. K sreči je dragocena knjižnica ostala nedotaknjena pred ognjenimi zublji. Žal pa je zgorel prav tako dragocen arhiv. Samostan je bil po požaru obnovljen.
Baročna knjižnica
Samostan je zlasti znan po svoji knjižnici, ki obsega kar 70.000 restavriranih knjig (vsega skupaj je v knjižnici 200.000 knjig). Ta knjižnica, ki je bila dokončno zgrajena leta 1776, je največja samostanska knjižnica na svetu. Arhitekt knjižnice je bil baročni mojster Josef Hueber. Najbolj dragoceni del knjižnice je več kot 1.400 rokopisov, ki so nastajali od 8. stoletja naprej.
Želimo si, da bi bila Aleteia vsakomur prosto dostopna. Ne zahtevamo registracije oziroma prijave. Trudimo se omejevati oglase, da ne bi bili preveč moteči, in, kolikor je mogoče, omejujemo stroške.
Vaši velikodušni darovi v podporo Aleteii bodo omogočili, da bodo desettisoči še naprej lahko brezplačno uživali v Aleteijinih vsebinah, ki ljudem lepšajo življenje, izobražujejo, spodbujajo in širijo dobro.
Aleteia želi služiti svojim bralcem in jim nuditi to, kar jih bogati. Da bi to lahko čim boljše počeli tudi v prihodnje, vas prosimo za finančno podporo.