Učitelji staršem svojih učencev ne povedo vedno vsega, kar bi jim radi povedali – pa naj bo to zaradi tega, ker nimajo priložnosti, jih je morda strah odziva staršev ali pa so preprosto preveč vljudni. Toda včasih je nekatere stvari preprosto treba povedati. Tule je nekaj stvari, ki bi jih mnogi učitelji želeli sporočiti staršem ali skrbnikom otrok, ki jih poučujejo.
Preberite še:
Učenje jim ni šlo, a so kljub temu postali svetniki
1Vzgoja se začne doma
Vaša naloga je, da otroka naučite lepega vedenja
Otroci bi se morali naučiti reči prosim, hvala in oprosti. To se morajo naučiti doma od svojih staršev. Največ, kar lahko učitelji naredijo, je to, da lepo vedenje v razredu krepijo in utrjujejo.
Spodbujajte otroke k branju
Vzemite si čas in spodbujajte otroke, naj berejo. Glasno jim berite, priporočite jim knjige, za katere menite, da bi jim bile všeč, nato pa se skupaj z njimi o njih pogovorite. Če se bodo naučili dobro brati in jim bo branje v veselje, jim bo to pomagalo tako pri šolskem delu kot pri osebni rasti.
Preberite še:
Zabavna dejstva o vzgoji otrok, ki vam jih nihče ne pove
Preberite še:
“Zakaj pa nimate še kakšnega otroka?”
Glede uporabe mobilnih telefonov so potrebna pravila
Razumljivo je, da starši čez dan želijo biti v stiku s svojimi otroki. Pomembno pa je, da že od vsega začetka naučite svoje otroke to napravo uporabljati odgovorno in pametno. Predvsem pa jih naučite, da telefona ne smejo uporabljati, kadar to ni dovoljeno, na primer med poukom.
Ne prikrivajte resnice, če otrok ni naredil domače naloge
Morda se bo nekega dne zgodilo, da otrok ne bo hotel v šolo, ker ni naredil domače naloge. Takrat je najlažja rešitev, da starši učitelju napišejo opravičilo z izmišljenim izgovorom, zakaj je otrok brez naloge. Toda to ni dobro, saj se tako otrok uči laganja in neodgovornosti, ker ne opravlja svojih dolžnosti. Svojega otroka raje naučite, naj bo odgovoren za svoja dejanja.
Preberite še:
Kako otroke pripraviti do tega, da brez nerganja naredijo domače naloge?
2Spoznajte svojega otroka
Noben otrok ni popoln
Zdi se, da starši menijo, da je biti z njihovim otrokom v šoli prava radost. Pozabljajo pa, da otroci, ko niso v navzočnosti staršev, pogosto pokažejo tudi svojo drugo plat, ki se morda ne ujema s podobo njihovega “malega angela”.
Otroci v zvezi s šolo ne povedo vedno resnice
Otroci – tako kot mnogi odrasli – se želijo izogniti težkim situacijam in se zato včasih raje zlažejo. Svojo vest si šele oblikujejo. Še posebej mlajši otroci morda ne razumejo povsem, kako pomembna je resnicoljubnost in to, da si ni prav izmišljati zgodbic v svojo korist. Če se njihova zgodba ne ujema z zgodbo učitelja, se ne postavite prehitro na stran svojega otroka.
Preberite še:
Ko celo Bogu rečemo nekaj, česar v resnici ne mislimo
Zaupajte, toda preverite
Če vam je otrok povedal, da je končal domačo nalogo, je še vedno pametno preveriti, ali to drži – tako, da vam jo pokaže, ali pa da ga vprašate kaj iz vsebine naloge. Tudi če je povedal resnico, mu to, da ste ga povprašali po nalogi, pomaga razumeti, da je zares pomembna. Morda mu bo to tudi pomagalo, da ne bo zavlačeval pri nalogah, ki jih ni treba oddati jutri, a jih je treba začeti delati danes.
Otroci so lahko tudi presenetljivo (in neprimerno) odkriti
Nekateri starši se o zasebnih družinskih stvareh pogovarjajo pred svojimi otroki, misleč, da jih ti ne poslušajo. Neumnost! Ne glede na to, ali se pogovarjate o družinskih dolgovih, svojih političnih prepričanjih ali sorodstvenih sporih – dejstvo je, da otroci poznajo mnoge vaše skrivnosti in jih pogosto brez oklevanja razkrijejo tudi v šoli.
Preberite še:
21 pozitivnih stvari, ki bi jih morali govoriti svojim otrokom
3Spoštujte in cenite učitelje
Vzgoja zahteva timsko delo med starši in učitelji
Starši in učitelji so na isti strani. Trudijo se za kar najboljšo vzgojo otrok. Naj učitelji v vaših očeh ne postanejo zlobneži samo zato, ker so njihova pravila ali stališča drugačna od vaših, ali pa zato, ker izpostavijo katero izmed napak vašega otroka v prizadevanju, da bi jo popravil. Delajte skupaj, da bo vaš otrok lahko zrasel v pametno, odgovorno in disciplinirano osebo.
Preberite še:
Najstnik, ki je varčeval dve leti, da je lahko osrečil prijatelja
Preberite še:
10 skrivnosti matere treh otrok, ki je tudi direktorica podjetja
Učitelji ne poučujejo zaradi denarja; bolj gre za poslanstvo in veselje
Noben učitelj od poučevanja ne bo obogatel. Ne pozabite, da učitelje motivira predanost učencem in veselje, ki ga občutijo pri poučevanju. Dobri učitelji pogosto postanejo vzorniki svojim učencem. Bodite hvaležni in cenite njihov trud.
Učitelji imajo mnogo odgovornosti
V vsakodnevnem življenju morajo učitelji igrati mnoge vloge – vlogo matere ali očeta, psihologa, prijatelja ali svetovalca. Poleg tega morajo biti ves čas pozorni na morebitne probleme, kot so učne težave, nasilniško obnašanje, vedenjske težave zaradi domačih razmer in celo zloraba drog. Njihovo delo bo lažje in učinkovitejše, če boste vi svojega dobro opravili.
Za poklic učitelja je potrebno izobraževanje
Nekateri starši učiteljem delijo nasvete, kako naj izboljšajo svoje učne priprave in metode dela. Čeprav se morda upravičeno ne strinjate o nekaterih vidikih poučevanja v razredu, pa ne podcenjujte vseh let študija in izkušenj, ki jih imajo učitelji vaših otrok.
Preberite še:
Igor Saksida – profesor, ki je postal raper
Namen šole niso le dobre ocene
V šoli ne gre le za uspeh na testih znanja. Z vzgojo in izobraževanjem otrokom tako doma kot v šoli prvenstveno pomagamo, da postanejo izobraženi, omikani in vsestranski ljudje, ki bodo odgovorni državljani, v družbi in na delovnem mestu pripravljeni sodelovati s svojimi človeškimi, duhovnimi in državljanskimi vrednotami. Zato dobre ocene niso edini pokazatelj uspeha v šoli. Za učitelje učenci, ki izstopajo, niso le tisti, ki imajo visoke ocene, ampak tudi tisti, ki so odgovorni, veseli in dobrosrčni. To pove mnogo o njihovem domačem okolju in o otrocih samih.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Urška Vintar.
Preberite še:
Slavni svetnik, ki je morda bil prvi pisatelj na ozemlju današnje Slovenije
Preberite še:
“Žena mi teži!”
Preberite še:
Najstnik, ki je varčeval dve leti, da je lahko osrečil prijatelja