Ruski pregovor pravi, da je sosedstvo vzajemna reč. Tako kot se je treba truditi za vsak odnos, tudi prijaznost in velikodušnost ljudi, s katerimi živite najbližje, nista samoumevni. Zbrali smo nekaj predlogov, s katerimi boste lažje shajali s sosedi.
Pomagajte jim pri opravilih
Ko opazite, da se sosed muči s stvarjo, ki bi vam vzela neprimerno manj časa, mu ponudite pomoč. Bodisi gre za pometanje, prenašanje težjih stvari, delo na vrtu ali zalivanje rož, ko odidejo na dopust, z veseljem jim ponudite svoj čas. Zagotovo vam bodo ob naslednji priložnosti vrnili uslugo. V vsakem primeru pa imejte v mislih, da je dobrota vedno poplačana.
Read more:
Neverjetno, kaj je za dvoletnico storila vsa soseska
Read more:
Kako je zacvetela skoraj izumrla župnija
Ko vam zmanjka pomembne sestavine …
Predstavljajte si, da ste sredi preizkušanja slastnega recepta, nato pa ugotovite, da doma nimate najpomembnejše sestavine. Preden odrinete v najbližjo trgovino, lahko seveda prej pozvonite pri sosedovih vratih in jih prosite, da vam posodijo manjkajočo sestavino.
Če vam bodo lahko ustregli, vaše prošnje gotovo ne bodo zavrnili. Pazite le, da jih za uslugo ne boste prosili ob nenavadnih urah in da seveda stvar v najkrajšem času po obisku trgovine tudi vrnete. Verjetno pa se ne bodo branili niti končnega izdelka, za katerega boste uporabili izposojeno sestavino.
Ne spreglejte njihovega truda
Če opazite, da je soseda pred kratkim polepšala okolico z novim nasadom rož, ji z lepo besedo povejte, da ste opazili njen trud, čeprav vam morda ravno ta vrsta rastlin ni najbolj všeč. Če je sosed končno obrezal živo mejo, za katero ste bili že mesece prepričani, da kazi vašo okolico, pohvalite njegovo natančnost. Brez zbadanja izpostavite tisto, kar je dobro.
Read more:
5 preprostih dejanj, ki jih lahko storite za svojo srečo
Zagotovo tudi veste, kdo od sosedov je vedno pozoren na “sumljive” avtomobile, ki se vozijo po vaši soseski – ko ste dlje časa zdoma, bodo gotovo popazili tudi vašo hišo. Čeprav jih za to niste izrecno prosili, se jim zahvalite, ker posredno skrbijo tudi za vas.
Vedno jih vljudno pozdravite
Ne glede na to, kakšen dan imate ali kakšno je vreme, s prijaznim pozdravom se gradijo tudi dobri medsosedski odnosi. Z njim boste sosedu sporočili, da ste ga opazili, ga upoštevate, spoštujete in vam ni vseeno zanj. Kdaj pa kdaj si vzemite tudi čas za kratek, neprisiljen klepet.
Prispevek je delno nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja Aleteie.
Read more:
“Kaj je lepše kot gledati na svet še z enimi očmi?”
Read more:
5 preprostih dejanj, ki jih lahko storite za svojo srečo
Read more:
Papežev nasvet mladim, ki jim družbena omrežja povzročajo tesnobo in depresijo