Sv. Klara Asiška je bila ena pomembnejših prenoviteljic Cerkve v 13. stoletju. Svoje življenje je po posvetu s sv. Frančiškom Asiškim posvetila izključno molitvi pred Najsvetejšim in ustanovila nov ženski red (klarise), kar je takrat dvignilo veliko prahu
Rodila se je v 12. stoletju staršema, ki sta pripadala višjemu družbenemu sloju. Imela je mlajši sestri Agnes (Nežo) in Beatrice. Starša sta želela, da se njuna hči poroči s kakim bogatim ženinom, vendar se je Klara odločila drugače …
Klara in Frančišek Asiški
Leta 1212 je Klara pobegnila od staršev, ki so ji že pripeljali ženina. Pribežala je k Frančišku Asiškemu, ki ga je že prej večkrat slišala pridigati v bližnji cerkvi sv. Rufina. Želela je postati njegova učenka in prosila ga je, da jo sprejme pod svoje okrilje pri Porciunkuli (cerkvi Marije Angelske).
Da bi ostala zvesta temu, čemur se je želela zaobljubiti, si je ostrigla lase in nadela meniško obleko ter sprejela Frančiška za svojega predstojnika. Naslednjo noč jo je ta skrivaj odpeljal v samostan benediktink Svetega Pavla. Njenemu zgledu je sledila še sestra Neža, ki je poskušala ubežati jezi staršev, saj so sedaj hoteli njo poročiti s Klarinim snubcem, da vsaj tu ne bi ostal praznih rok.
Pri svetem Damijanu
Klara se je nato preselila v hišico poleg cerkve sv. Damijana, ki jo je začel popravljati Frančišek. Tukaj se Klari in Neži pridružita še sestra Beatrice in njihova ovdovela mati.
Zgled njihovega uboštvenega življenja je pritegnil še veliko drugih asiških deklet. Opogumljene z zgledom svetega Frančiška so tudi one želele živeti v neprestani molitvi. Frančišek Asiški je uspel dobiti od takratnega papeža dovoljenje za življenje v popolnem uboštvu. To, da bi v 13. stoletju na enak način živele tudi ženske, pa je bilo nekaj novega in nepojmljivega.