Od prve cerkve v Evropi do "najlepše na svetu" – sveti kraji na Siciliji, ki jih mora obiskati vsak katoličan
Sicilija je največji otok v Sredozemskem morju. Tamkajšnja kultura je močno zaznamovala zgodovino Italije in širše okolice. Prav tu so stari Grki ustanovili t. i. Veliko Grčijo, ki je služila kot kulturni most med antično helenistično Grčijo in Rimljani, ki so pozneje tudi zagospodarili otoku.
Prav prek Sicilije pa je v Evropo prišla tudi krščanska vera, ko se je na svoji poti iz skupnosti v Antiohiji (današnji Turčiji) proti Rimu na otoku ustavil sveti Pavel. Otok, na katerem stojijo številni pomembni sveti kraji v Evropi, je od takrat ključnega pomena za širjenje krščanstva v Sredozemlju. Poglejte si seznam petih znamenitosti, ki jih je vredno obiskati.
V mestu Sirakuze lahko ogledate mogočno stolnico, ki je bila v 7. stoletju zgrajena nad poganskim svetiščem. Katedrala vas bo očarala s svojimi dorskimi stebri iz prvotnega Ateninega templja iz 5. stoletja pred Kristusom.
Skozi stoletja so cerkev dograjevali in prezidavali v različnih slogih, da bi odražala različna zgodovinska obdobja, ki so zaznamovala otok. Ko so v poznem 9. stoletju Arabci zavzeli Sirakuze, so katedralo spremenili v mošejo, krščanska zgradba pa je zopet postala leta 1085, ko je normanski kralj Rogerij I. Sicilski zgradil novo streho in naročil več mozaikov.
Mogočno pročelje, ki ga je leta 1639 poškodoval silovit potres, je v letih od 1728 do 1754 prenavljal Andrea Palma, eden glavnih predstavnikov sicilskega baroka, ter dodal dela kiparjev Ignazia Marabittija in Pietra Rizza, med katerimi je tudi kip Svete Lucije, zavetnice mesta. Stolnica v Sirakuzah velja za enega najpomembnejših primerov sicilskega baroka in je bila leta 2005 vključena na Unescov seznam svetovne dediščine.