Sestra Rebeka že skoraj 30 let zelo uspešno dela z otroki in mladino, med drugim vsako poletje organizira poletne tedne z naslovom Eden (v prevodu rajski vrt). Kaj so njeni napotki za vzgojo ter kakšne metode uporablja pri delu z otroki, smo povzeli po
, ki je v organizaciji Socialne akademije in Civilne iniciative Čaven ter časnika Vipavska potekal v okviru Socialnega tedna.Preberite še:
Pri 18 letih v samostan: “Moja želja je pripraviti mlade na življenje”
Je za uspešno vzgojo potreben poseben talent ali lahko vzgaja vsak?
S. Rebeka Kenda pravi, da je to, da imamo otroke radi in jih vzgajamo, ena izmed prvih dveh zapovedi, ki jih je Bog dal človeku v raju ob stvarjenju, ko je rekel: “Plodita se in množita ter napolnita zemljo!” Pri delu z otroki je pomembno vedeti, da je krščanska ljubezen agape, kar pomeni podarjajoča se ljubezen.
Če delamo z otroki, se podarjamo za otroke. To pa ne pomeni, da dajemo otroku vse, kar si želi. Podarjati se pomeni, da naredimo otroka pokončnega, vzravnanega. Mu posvetimo svoj čas, svoje sposobnosti, svoje talente. Ne pa, da mu vse damo – to pomeni čisti egoizem in zlorabo otroka.
Preberite še:
Vzgoja ‒ najtežja služba na svetu?
Najboljši “priročnik” za vzgojo je Sveto pismo
V Svetem pismu piše, kako je Bog svet ustvaril, kako si je vse skupaj zamislil in kako naj bi torej bilo. Zato je prav to prvi in najboljši priročnik za vzgojo, pravi s. Rebeka. Zato je tudi svoje poletne tedne za otroke poimenovala Eden, torej Rajski vrt, kot si je Bog stvari zamislil na samem začetku.
Preden je Bog začel ustvarjati, je iz kaosa naredil kozmos. Iz nereda je naredil red. Pred prihodom otrok je treba narediti red: med zakoncema. Vzgoja otroka se začne 20, 30 let pred otrokovim rojstvom, torej ko sta se rodila mama in oče tega otroka. Z njuno vzgojo se začne vzgoja naslednje generacije.
Tri stvari so zelo pomembne za vzgojo, ki so poudarjene že na začetku Svetega pisma. To so postavljanje meja, fizičen napor in odlaganje potreb, da zna otrok tudi kaj potrpeti, da niso vse njegove potrebe oziroma muhe čisto takoj izpolnjene. To sedaj priznavajo tudi psihologi in stroka.
Preberite še:
Starši ji pravijo, da je oratorijski teden za njihove otroke najboljši
Jasno postavljene meje
Kot je v naravi red, a znotraj tega stvari valovijo, se spreminjajo (noč in dan nista vse leto isto dolga, morje ima plimo in oseko, …), moramo premikati tudi meje pri vzgoji: po potrebi, skladno z drugačnimi potrebami otroka, z njegovim odraščanjem itd. Meje vsak otrok nujno potrebuje in povsem jasno je, da jih bo tudi preizkušal.
Če se otrok ne zaletava v mejo, ki smo mu jo postavili, je nekaj narobe. On mora preizkusiti, ali meja res drži, da se potem počuti varnega. “Ograja” pa mora biti oblečena v peno, da se otrok pri zaletavanju ne poškoduje.
Preberite še:
Nepopolno, a resnično: tako pri nas molimo rožni venec
Fizični napor
Za človeka je izrednega pomena fizično delo. V začetku je v rajskem vrtu Bog rekel človeku, naj opravlja fizično delo – obdeluje zemljo – in jo naredi rodovitno. Bistvo torej ni delo samo po sebi, temveč rodovitnost. Pri otrocih, ki hodijo k njej na počitnice, s. Rebeka opaža, da marsikdo prihaja s tabletami, ker ima diagnozo hiperaktivnost. Čeprav so nekateri res bolni, pa je veliko takih primerov, za katere se izkaže, da potrebujejo le fizični napor (pomoč na vrtu, tekanje, šport), redne obroke in dober spanec, pa ne potrebujejo več zdravil.
Red
Raz-vajen pomeni, da otrok na nekaj ni navajen. Današnji otroci so razvajeni oziroma navajeni, da lahko govorijo, kadar hočejo, jejo, kadar hočejo, počivajo, kadar hočejo, in razgrajajo, kadar hočejo. Potem jim je težko. Ampak starši in vzgojitelji vzgajamo za naprej, pravi s. Rebeka. Otroku bo lepše v življenju, če bo navajen na red, če bo lahko odložil svoje potrebe.
Preberite še:
Vzgoja za hvaležnost: Nemogoče je biti hkrati hvaležen in zagrenjen
Recimo če je otrok navajen, da doma dobi vedno tisto hrano, ki jo ima rad, potem bo seveda problem s hrano kjerkoli zunaj doma: v šoli, na taboru, na počitnicah … To, da starši otroka vprašajo, kaj bi jedel, in mu vedno pripravijo njegovo najljubšo jed, ni ljubezen. Res je, da potem starši nimajo problemov s tem, da otrok ne bi jedel. A to je sebičnost, to ni ljubezen do otroka, je prepričana redovnica.
Pomen molitve in zahvaljevanja za otroke
Otroci nimajo problema z molitvijo. Ne marajo pa drdranja “v tri dni”. Zelo radi in hitro razumejo zahvaljevanje. Vsaka večerna molitev bi morala biti zahvala za tisti dan. Zjutraj pa prošnje, ki naj bodo odmev na prebrano Božjo besedo. Zelo pomemben je tudi rožni venec.
Sestra Rebeka pravi, da otroci radi molijo rožni venec, če to ni v neki ihti, prisili, ampak če so lahko vmes sproščeni, ter če se moli v nekem enakomernem ritmu – da nismo prehitri, pa tudi da ne vlečemo preveč. Otroci potrebujejo molitev, kot jo potrebujemo tudi vsi odrasli. Redna molitev je, poleg prej naštetega, nujni temelj vzgoje, saj otroke umiri, je v Ajdovščini še povedala s. Rebeka.
Preberite še:
“Po 40 letih se imava še raje, kot sva se imela na začetku”
Preberite še:
“Vse mi je bilo povrnjeno, ko mi je bolnik podaril nasmeh”
Preberite še:
Kakšen je bil vsakdanji urnik Janeza Pavla II. v najstniških letih?