Bogoslužna priprava v obliki osemdnevnice nam želi približati Jezusovo rojstvo. V nas vzbuja hrepenenje, pričakovanje in upanje, da je Gospod res blizu.
Preberite še:
Tudi vi že komaj čakate čudovite napeve božične devetdnevnice?
Božična osem- ali devetdnevnica?
“Treba je razlikovati med tema dvema pojmoma. Božična devetdnevnica ne obstaja,” obrazloži profesor liturgike na Teološki fakulteti Slavko Krajnc. “Devetdnevnica (novena) je simbolično ime, ki označuje zgolj pripravo. Osemdnevnica pa označuje osemdnevno praznovanje, ki traja od 17. do vključno 24. decembra.”
Česa se v teh dneh spominjamo?
V prvi polovici decembra, od 1. do 16. decembra, se bogoslužje usmerja k drugemu Kristusovemu prihodu, ki ga še pričakujemo, medtem ko se od 17. do 24. decembra (torej v času božične osemdnevnice) spominjamo prvega Kristusovega prihoda. Celotno praznovanje in priprava se nekako “zlijeta” skupaj na božič, dan Kristusovega rojstva.
Preberite še:
5 navedkov sv. Terezije Deteta Jezusa za doživet advent
Posebnost iz Francije
Krajnc nam je predstavil še posebnost jaslic iz Francije, iz Provanse. Ta posebnost zelo dobro ponazarja čas in pomen božične osemdnevnice.
“Tam sta v navadi še dva lika v jaslicah, ki ju pri nas ne poznamo. Prvi je človek odprtih ust, ki pred jaslicami stoji v čudenju in začudenju, kako je možno, da se je Bog tako ponižal in postal človek. Drugi lik pa je deček s klobukom v rokah, ki nima ničesar, kar bi položil pred Boga. Ta dva lika najbolje ponazarjata pomen tega predbožičnega časa. To je čas čudenja, začudenja in občudovanja Božje ljubezni, da je Bog resnično postal človek.”
Preberite še:
3 umetniške stvaritve, ob katerih bi moral v adventu meditirati vsak kristjan
Kaj so antifone?
Pomembno slovesno in glasbeno vlogo v tem času pri bogoslužju prispevajo posebne antifone, imenovane tudi O–odpevi; to so odpevi pred Marijinim slavospevom Magnificat. Besedilo za Marijino hvalnico, imenovano Magnificat, je vzeto iz 1. poglavja Lukovega evangelija. Antifone pa razlagajo bogate prispodobe iz Svetega pisma, ki napovedujejo Jezusovo rojstvo.
Iz zgodovine cerkvenega bogoslužja je razvidno, da je prvotni rimski obred poznal le sedem O–antifon, podobne antifone pa so poznale tudi druge Cerkve, in sicer devet ali celo dvanajst. Zaradi tega se je v praksi in med ljudmi ustalil izraz novena oz. devetdnevnica.
Osemdnevnica in osmina
“Pojma božična osemdnevnica ne smemo enačiti s pojmom božična osmina. Prva predstavlja neposredno pripravo na božič, druga pa je obdobje osmih dni, ki jih v bogoslužju obhajamo po božiču,” še poudarja Kranjc.
Preberite še:
Molite ta psalm, da boste svoje srce pripravili na božič
Preberite še:
“Župnik, vi postavljate pretežka vprašanja”
Preberite še:
Šest pravil za zdravo malico v službi