Novi Netflixov film, o katerem se trenutno precej govori, Dva papeža, bi se v resnici moral imenovati En papež, saj predstavlja precej pretanjen in simpatičen portret Jorgeja Maria Bergoglia (papeža Frančiška) in popolno karikaturo Josepha Ratzingerja (papeža Benedikta XVI.).
Ta neuravnoteženost usodno spodkoplje film, čigar očitni namen je pokazati, da se stari, čemeren in pravičniški Benedikt duhovno napaja pri prijaznem in naprednem Frančišku. Toda takšna tematska smer na koncu škodi obema likoma: namesto da bi nastala edinstvena in zanimiva karakterna študija, je pred nami predvidljiva in dolgočasna apologija katolicizma, ki je všeč ustvarjalcem filma.
Karikatura konzervativnega duhovnika
Že v začetnih minutah filma, ko vidimo bavarskega kardinala, kako ambiciozno spletkari, da bi si zagotovil izvolitev v papeža leta 2005, nam postane jasno, da imamo opravka s karikaturo Ratzingerja. Vsaj trikrat je resnični kardinal Ratzinger prosil Janeza Pavla II. za dovoljenje, da bi se upokojil kot prefekt Kongregacije za nauk vere in se posvetil študiju in molitvi. Ostal je le zato, ker je papež Janez Pavel II. vztrajno zavračal njegove prošnje.
Leta 2005, ob papeževi smrti, so celo Ratzingerjevi ideološki nasprotniki priznali, da si oseminsedemdesetletni kardinal ne želi nič drugega, kot le vrniti se na Bavarsko, kjer bi se lahko posvetil kristologiji. Ambiciozno spletkarjenje ustreza karikaturi konzervativnega duhovnika, nima pa prav ničesar skupnega s pravim Josephom Ratzingerjem iz krvi in mesa.
Poleg tega se v prizoru, ki prikazuje namišljeno srečanje med papežem Benediktom in kardinalom Bergogliom v vrtovih v Castelu Gandolfo, ostareli papež mrko spravi na svojega argentinskega kolega in bridko kritizira kardinalovo teologijo. Celo Ratzingerjevi kritiki priznavajo, da je “Božji rotvajler” pravzaprav vedno prijazen, tih in nežen v odnosu do drugih. Lajajoč ideolog je prikladna karikatura, a je zdaleč od resničnega Ratzingerja.