En zagrizen “kulturnik” je imel v žepu bunde prisrčnico – žepno izdajo Prešernovih Poezij. Navzdol smo smučali, navzgor, v gondoli ali na sedežnici, pa je privlekel ven knjižico in naglas bral Prešernove pesmi. Kakšno smo po svoje prepesnili, ob kakšni smo se smejali, kakšne nismo razumeli, a prav vse smo poslušali in o njih razmišljali.
Čeprav nismo bili “kulturni” v muzeju ali na prireditvah, smo si po svoje organizirali kulturni dan. In teh dni se vedno spominjam z iskrico v očeh.
Preberite še:
Prosto po … Prešernu: Kako slavni verzi zvenijo v slovenskih narečjih
5 idej, kaj lahko z otroki počnete 8. februarja
Letos ne bomo smučali na kulturni praznik. Z dojenčkom v naročju je to težje izvedljivo. Svojim otrokom vseeno želim predati malce te kulture. Malce hrepenenja po lepem, po poeziji, hrepenenja po branju starih zapisov.
Čeprav so otroci še majhni, jim lahko predstavimo Prešerna. Ali pa kakšno drugo pomembno zgodovinsko osebo. Ko imamo otroke, se starši znajdemo in prilagodimo kulturni praznik otrokovim interesom.
Preberite še:
Skrivnostni Slovenec, ki je imel v lasti eno najpomembnejših zbirk
Obiščite muzej
Zmotno je mnenje, da so muzeji hladne stavbe, v katerih domujeta odmev in živ dolgčas. Časi, ko je bilo v muzejih tako, so minili. Mnogo jih je, ki ponujajo ure in ure zanimivega raziskovanja za starše in predvsem za otroke. Naj naštejem le nekaj nam najljubših:
- Muzej vojaške zgodovine, Pivka,
- Prirodoslovni muzej, Ljubljana,
- Železniški muzej Slovenskih železnic, Ljubljana,
- Slovenski etnografski muzej, Ljubljana,
- Tehniški muzej Slovenije, Bistra.
Vendar opozorilo: veliko muzejev je na kulturni dan brezplačnih, temu primerna pa je tudi gneča v njih. Če se ji želite izogniti, obiščite muzej raje kakšen drug dan.
Preberite še:
Znanstveniki dokazali, da obisk muzeja ali galerije podaljša življenje
Berite Prešernove pesmi
Njegove pesmi so sicer zahtevnejše, a nekaj jih je, ki so razumljive tudi otrokom. Tiste najlažje so predstavljene v slikanicah: Povodni mož, Turjaška Rozamunda in Lepa Vida.
Prav nič ne bo narobe, če otrokom preberete celo Zdravljico. Za navdušence nad vlaki pa zagotovo Od železne ceste.
Kulturni izlet
Obiščite kakšno lokacijo, kjer se je v zgodovini kaj pomembnega zgodilo, na primer točke, kjer se je kurilo kresove ob turških vpadih (npr. na Šmarni gori). Obiščite okolje, kjer govorijo popolnoma drugo narečje kakor vi, da otroci spoznajo pestrost slovenskega jezika. Zelo neposredno povezan izlet s Prešernovim dnem pa je obisk njegove rodne Vrbe na Gorenjskem.
Preberite še:
Čudoviti kotički Slovenije, ki so pogosto spregledani
Obesite slovensko zastavo
Prav je, da smo ponosni na svojo državo. In prav je, da to pokažemo tudi na zunaj – z izobešanjem državne zastave. Četudi se ne strinjamo z vsem, kar se v naši državi dogaja, je prav, da pokažemo pripadnost domovini. Le od nas staršev se bodo naši otroci naučili ljubiti svojo domovino.
Preberite še:
To je kratka zgodovina simbolov slovenske države
Izdelajte lutke, senčno gledališče ali kamišibaj
Otroci si lažje predstavljajo stvari skozi igro in pripovedovanje zgodb. Zato si vzemimo čas in izdelajmo lutke po kakšni Prešernovi pesmi. Hrast v Turjaškem dvoru bo prav mogočen kot senčna silhueta v senčnem gledališču, vrtinec v Ljubljanici pa prav strašljiv na sliki v kamišibaju.
Predvsem pa preživite čas skupaj, brez ekranov, brez motilcev odnosov. Potrpežljivo odgovarjajte na otroška vprašanja. In če boste na smučišču, v žep vtaknite žepno izdajo Prešernovih Poezij. Z “jajčkom” se dovolj dolgo peljete na vrh … 🙂
Vir: Družina in Življenje, diz.si.
Preberite še:
“Najina poročna fotografija na ogledalu me opomni, da dan začnem s hvaležnostjo”
Preberite še:
Poleg poševnega stolpa v Pisi se nahaja še ena mojstrovina
Preberite še:
Prosite Boga, naj s to molitvijo očisti vaše misli in domišljijo