Bazilika lurške Matere Božje v Brestanici je ena največjih cerkev in ena od sedmih bazilik v Sloveniji. Mogočno triladijsko cerkev so gradili med letoma 1908 in 1914. Zaradi velikosti in čudovite arhitekture jo vsako leto obiščejo številni tuji in slovenski turisti.
Za gradnjo nove cerkve so se odločili zato, ker je bila stara župnijska cerkev sv. Petra in Pavla premajhna za vedno večje število vernikov v župniji Brestanica (takrat še Rajhenburg). Stara cerkev je tako ostala na svojem mestu, za novo pa so poiskali drugo lokacijo.
Zbrali smo še nekaj drugih zanimivosti o tej priljubljeni romarski cerkvi.
Posebnosti na dan posvečenja cerkve
Cerkev, je bila posvečena 2. julija 1914, ravno na dan, ko so po železnici skozi Brestanico na Dunaj peljali v Sarajevu ubitega prestolonaslednika Ferdinanda.
Obredi so trajali kar 5 ur, navzočih pa je bilo več tisoč romarjev iz vse Slovenije.
Zakaj ime slovenski Lurd?
Gradnja se je začela leta 1908, kar je natanko petdeset let po začetku Marijinih prikazovanj v Lurdu. Takrat je bil Lurd že svetovno znana božja pot, o kateri se je veliko govorilo in pisalo. Župnik Jožef Cerjak je takrat dejal: “V Rajhenburgu bomo pozidali slovenski Lurd!” Ime se je hitro “prijelo” in tako ga poznamo še danes.
Ni pa to bila edina obletnica. Istega leta je bila namreč tudi zlata maša papeža Pija X. in 60-letnica vladanja cesarja Franca Jožefa.