Vsako delo, ki ga opravljamo, je lahko brez vmesnih odmorov precej neproduktivno. Kako ga organizirati tako, da bomo naredili čim več in čim bolje, hkrati pa se bomo še vedno dobro počutili in bili polni energije? Poskusite s sistemom 20 minut, dve uri, dva dni.
Preberite še:
Veseli delavci dajo od sebe 13 odstotkov več. Zakaj?
Majhna opravila
Z 20 minutami dnevno lahko ohranjamo red doma – v tem času lahko na primer pospravimo kuhinjo po kosilu, na hitro uredimo kopalnico ali pospravimo hodnik. Vsaka od teh dejavnosti lahko seveda traja veliko dlje, a če ji posvetimo le 20 minut, lahko to postorimo spotoma in ne s prevelikim odporom. Prav tako nam zaradi nujnih gospodinjskih opravil ni treba prekiniti drugih dejavnosti.
Če imate majhne otroke, potem verjetno veste, da njihova pozornost za določeno igračo traja približno 20 minut. Ko je otrok večji in že lahko pomaga, misli, da mu je gospodinjsko opravilo dodeljeno zato, da mu uniči življenje. Lažje se bo sprijaznil z njim, če bo trajalo kratek čas. Ne bo se utrudil in imel bo občutek nadzora nad situacijo.
Preberite še:
Kakšna je dobra (in pravična) porazdelitev izvajanja gospodinjskih opravil
Tudi pri službenem delu si je na začetku delovnega dne smiselno vzeti prvih 20 minut za ustrezno pripravo delovnega kotička, preverjanje seznama opravil in elektronske pošte. S tem preprečimo, da bi se nam majhno in nezahtevno opravilo razvleklo čez ves dan.
Prav toliko časa dnevno – vsaj 20 minut – si je pametno vzeti za molitev.
Preberite še:
3 navade, ki uničujejo naš naravni ritem in nam dnevno škodujejo
Večja opravila
Dve uri na teden namenimo večjim gospodinjskim opravilom, na primer tedenskemu čiščenju: sesanju in brisanju tal, generalnemu čiščenju kopalnice, likanju.
Prav tako je delo v službi vsak dan dobro razdeliti na več epizod po dve uri. Če večino dneva sedite, za nekaj minut vstanite in naredite nekaj kratkih vaj. Če delo opravljate stoje, malo posedite. Privoščite si kavo oz. čaj in izmenjajte nekaj besed s sodelavci.
V vsakem primeru naredite nekaj minut predaha, tudi če se ne počutite utrujeni ali imate veliko dela. Bolje je, da “izgubimo” nekaj minut, kot pa da eno uro pozneje nismo sposobni narediti niti ene stvari več.
Preberite še:
Če med delovnim časom veliko sedite, upoštevajte te nasvete
Najtežja opravila in večji projekti
Vsaj dva dni časa namenite večjim opravilom, na primer generalnemu čiščenju doma ali zaključevanju neke faze projekta.
Prvi dan smo še polni navdušenja, vendar delujemo nekoliko kaotično. Drugi dan se že nekoliko utrudimo, na splošno pa že vemo, kaj in kako bi morali narediti. Misel na zaključek nam da energijo, da ideje tudi uresničimo.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila poljska izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Urška Kolenc.
Preberite še:
Pandorina skrinjica nadomestnega materinstva: 46 dojenčkov v hotelu v Kijevu čaka na odprte meje
Preberite še:
Čudežne podobe, ki so svet rešile pred pandemijami in kugo
Preberite še:
Njeni dvojčici sta se rodili, ko je bila na robu smrti zaradi koronavirusa