Aleteia logoAleteia logoAleteia
Sre, 15. januarja |
Aleteia logo
Življenjski slog
separateurCreated with Sketch.

Miti, ki jih povezujemo z depresijo

UPSET

cottonbro | Pexels CC0

Tina Martinec Selan - objavljeno 25/07/20

Čeprav je depresija ena najpogostejših duševnih bolezni, je z njo povezanih veliko mitov in tabujev

Ljudje, ki zbolijo za depresijo, o njej neradi govorijo ali se je sramujejo, saj se bojijo negativnih odzivov okolice. A po podatkih strokovnjakov za depresijo zboli vsak peti človek, saj je kar 20 odstotkov ljudi genetsko ali kako drugače nagnjeno k depresiji.

Gre za bolezen, ki se je sicer ne da videti kot npr. zlomljeno nogo ali srčno okvaro, ki pa ni zato nič manj resnična in nič manj oprijemljiva. V zvezi z njo imamo v družbi zasidranih kar nekaj mitov, o katerih moramo govoriti, da to bolezen detabuiziramo in ljudem, ki zbolijo za depresijo, olajšamo soočanje in odločitev za zdravljenje.


BIEGANIE
Preberite še:
Fizična aktivnost je odličen protistrup za depresijo

Za depresijo zbolijo pesimisti

Ker se v vsakdanjem žargonu izraz, da je nekaj depresivno, pogosto uporablja, depresijo pogosto jemljemo preveč zlahka. Morda mislimo, da gre za obdobje slabe volje ali brezvoljnosti, nekajdnevno pomanjkanje energije in utrujenost, ker ne razumemo, da gre v resnici za bolezen.

Kaj zlahka rečemo, da je človek “depresiven”, pa v resnici želimo povedati, da je pesimističen, da stvari ne jemlje zlahka ali da ima nekoliko težavnejši karakter. Depresija v resnici ni vezana na značaj, saj ne izbira in za njo lahko zbolijo tudi veseli, optimistični ljudje.


EATING DISORDER
Preberite še:
Tu so namigi, s katerimi se boste lažje spopadli z depresijo

SAD WOMAN,
fizkes | Shutterstock

Depresije se ne da pozdraviti

Eden izmed razlogov, zakaj je depresija tako tabuizirana, je prepričanje, da se je ne da ozdraviti. Ko človek zboli za njo, je pogosto prepričan, da je to njegovo stanje normalno, da mu nihče ali nič ne more pomagati, in to je razlog, da precej ljudi, ki trpi za depresijo, sploh ne poišče strokovne pomoči.

Nadalje pa se bojijo zdravljenja, ki zahteva delo na sebi, hkrati pa tudi jemanje posebnih zdravil (antidepresivov), ki pomagajo ponovno vzpostaviti kemično ravnovesje v možganih in tako omogočijo, da človek spet lahko normalno razmišlja in funkcionira.


PAPIEŻ FRANCISZEK W VRAZHDEBNEJ
Preberite še:
Papežev nasvet mladim, ki jim družbena omrežja povzročajo tesnobo in depresijo

Depresija pomeni, da se ti je zmešalo

Ljudje, ki trpijo za depresijo, se pogosto bojijo poiskati pomoč, saj jih je strah, da jih bo okolica imela za “nore”. Ali da bodo morali na zdravljenje v bolnišnico. Čeprav je včasih to potrebno, da se v bolnišničnem okolju vzpostavi ustrezno ravnovesje zdravil in da si človek opomore, pa depresija nikakor ni enako norost.

Če bomo imeli do duševnih bolezni pravilen in normalen odnos, kot jih imamo do drugih bolezni, bodo tisti, ki zbolijo za katero izmed njih, dosti lažje in prej poiskali pomoč, s čimer bo manj njihovega trpljenja, pa tudi trpljenja njihovih najbližjih.


WOMAN,PRAYER,MASS
Preberite še:
Molitev po obhajilu, ko nas muči depresija

DEPRESJA
Photographee.eu | Shutterstock

Vsi, ki imajo depresijo, želijo storiti samomor

Depresija se pri različnih ljudeh lahko kaže na različne načine. Nekateri recimo zaradi depresije ne morejo spati, drugi bi spali kar naprej. Nekateri zaradi nje izgubijo apetit, drugi začnejo jesti preveč. Tudi samomorilne misli ne prizadenejo vseh ljudi.

Drži, ob dolgo časa trajajoči, hudi in nezdravljeni depresiji lahko človek v iskanju zadnje rešitve pomisli tudi na samomor. Ni pa nujno. Številni ljudje, ki zbolijo za depresijo, o samomoru sploh ne razmišljajo.


FRUSTRATION
Preberite še:
8 simptomov depresije: bodite pozorni nase in na svoje bližnje

Za depresijo se človek odloči sam oz. je zanjo sam kriv

Kot se človek ne odloči sam, da bo zbolel za srčno-žilno boleznijo, rakom ali pljučnico, se tudi ne odloči sam, da bo zbolel za depresijo. Zelo narobe je reči, da si je nekdo za depresijo sam kriv.

Drži, da včasih način življenja (nezdrave navade, odvisnosti, neurejeni odnosi in podobno) dodatno prispeva k razvoju depresije pri kakšnem človeku. A za depresijo zbolijo tudi ljudje, ki so pozitivni, zdravo živijo, imajo lepe odnose in delovne navade. Ta bolezen preprosto ne izbira, tako kot tudi druge bolezni ne.


KISS
Preberite še:
3 vprašanja, ki jih morate še danes postaviti svojemu partnerju


web 3 jure simonka
Preberite še:
Najstnikova pot od Goričkega do Pirana: “Zavedanje, da nisi sam, čeprav hodiš sam, te žene naprej”


FAMILY, BRIDGE, RIVER
Preberite še:
7 predlogov za izlet, če bi z družino radi obiskali doživljajski park

Tags:
depresija
Top 10
Več
E-novice
Prejmi Aleteio v svoj e-nabiralnik. Naroči se na Aleteijine e-novice.