Izobraževanje se je skozi stoletja precej spreminjalo, toda nekateri svetniki slovijo po učnih urah, ki so jih prejeli ali posredovali kar na svojem domu
Mnogi starši so svoje otroke letos prvič šolali na domu (nekateri pa bodo to obliko izobraževanja nadaljevali po večletnih izkušnjah), zato je primerno, da si v prid vsem družinam po svetu, ki same šolajo svoj naraščaj, ogledamo svetnike, ki so to počeli že pred njimi.
Čeprav se nikomur izmed njih ni bilo treba ukvarjati z virtualnim učenjem ali izbirati med preobilico najrazličnejših učnih načrtov, so nam vsi ti svetniki, ki so se šolali ali pa druge poučevali od doma, lahko za zgled, kako med tovrstnim učenjem in poučevanjem rasti v svetosti.
Sv. Emilija iz Cezareje (umrla l. 375) slovi kot mati svetnikov. Med njenimi desetimi otroki so trije škofje (eden od njih je cerkveni učitelj) in skupno šest svetnikov. In čeprav so njeni sinovi na koncu zapustili dom in odšli v šole, sta Emilija in njena tašča sv. Makrina Starejša v mladosti vse poučevali doma, Emilijina najstarejša hči (sv. Makrina Mlajša) pa je pomagala krotiti najmlajše brate in sestre. To so izobrazbeni temelji sv. Bazilija Velikega in sv. Gregorja iz Nise. Podobno kot v drugih velikih družinah so se bratje in sestre drug od drugega naučili skoraj toliko kot od staršev; tako Bazilij kot Gregor sta vedno govorila, kako je starejša sestra Makrina močno vplivala na njuno razumsko in duhovno izobrazbo.
Sv. Elizabeta Ana Seton (1774–1821) je za vedno spremenila podobo izobraževanja v Združenih državah Amerike, ko je ustanovila prvo svobodno katoliško šolo v Ameriki. Toda preden je postala pionirka na področju izobraževanja, je doma sama izšolala svojih pet otrok. Po moževi smrti je mlada spreobrnjenka v katolištvo tako uspešno nadaljevala z izobraževanjem svojih otrok, da so njene učne ure začeli obiskovati tudi drugi otroci. Čeprav je Elizabeta zaradi protikatolištva morala zapustiti svoj dom v New Yorku, je našla pokrovitelja v baltimorskem nadškofu, ki jo je podpiral, ko je ustanovila prvo redno šolo v Marylandu, pod vodstvom novega reda Hčera ljubezni, ki ga je prav tako sama ustanovila.
Želimo si, da bi bila Aleteia vsakomur prosto dostopna. Ne zahtevamo registracije oziroma prijave. Trudimo se omejevati oglase, da ne bi bili preveč moteči, in, kolikor je mogoče, omejujemo stroške.
Vaši velikodušni darovi v podporo Aleteii bodo omogočili, da bodo desettisoči še naprej lahko brezplačno uživali v Aleteijinih vsebinah, ki ljudem lepšajo življenje, izobražujejo, spodbujajo in širijo dobro.
Aleteia želi služiti svojim bralcem in jim nuditi to, kar jih bogati. Da bi to lahko čim boljše počeli tudi v prihodnje, vas prosimo za finančno podporo.