Igranje video igric je med otroki in najstniki zelo razširjeno, pogosto pa je to tudi predmet sporov med njimi in njihovimi starši
Dobro je, da se zavedamo vseh razsežnosti, ki jih prinašajo nasilne video igrice, da se bomo kot starši lažje odločali in postavljali svojim otrokom meje v zvezi z igranjem.
Zmanjšajo našo občutljivost
Naša čutila so narejena tako, da se navadijo na dražljaj, ki se nekaj časa ponavlja. Pomislimo na vonj. Ko kuhamo, se navadimo na vonj slastne hrane, ki se pripravlja na štedilniku. A ko nekdo vstopi v naše stanovanje, ga vonj popolnoma preseneti, da zakliče: Kaj pa tako diši? Drug primer je npr. najstniška soba, v kateri se že nekaj dni valjajo ponošene majice, nogavice in perilo. Otrok, ki je veliko časa v sobi, neprijetnega vonja sploh ne zazna. Ko vanjo vstopimo starši, pa nas vonjave lahko popolnoma vržejo.
Nekaj podobnega se dogaja tudi ob ponavljajočem stiku z motečo ali nasilno vsebino v video igricah. Ko prvič vidimo tako igrico, se nam zdi šokantna. Šoku sledi toleranca, na koncu pa popolno sprejetje. Sčasoma se na vsebino, ki nas je najprej zmotila, povsem navadimo.
Normalizacija nasilja
Ko sprejmemo raven nasilja v igricah, se nam to nasilje ne zdi več problematično, ampak se nam počasi začne zdeti normalno. Ponavljajoča izpostavljenost nasilju v video igricah se počasi začne zdeti sprejemljiva in normalna. Tako zelo, da začnemo na nasilje gledati povsem drugače tudi v resničnem življenju. Če otrok v video igrici do smrti pretepe sotekmovalca, se mu tudi v resničnem življenju ne bo zdelo nič nenavadnega, če bo priča nasilju ali če bo tudi sam vpleten vanj. Ali si res želimo svet, v katerem je povsem normalno, da se pretepamo in pobijamo …?