Otrokom Boga pogosto predstavljamo kot nekoga, ki varuje, vodi in dela čudeže. Včasih z njim celo strašimo. Takšne fraze in stavki pa lahko naše otroke zaznamujejo za vedno.
Tu je nekaj primerov takšnih stavkov, ki se jim je dobro izogibati.
“Mali” Jezus
Sicer ni narobe, če govorimo o “malem Jezusu”, saj je bil tudi on ob prihodu na ta svet majhen. Vendar pa ni dobro, da o njem vedno govorimo tako, saj bo potem za otroka ostal le “mali Jezus” iz jaslic. Ko bodo otroci odrasli, se zato lahko zgodi, da ga bodo pustili v muzeju otroških stvari in otroških spominov.
Preberite še:
Zakaj otrokom Jezusa predstaviti kot Dobrega pastirja?
“Jezus te nima rad, ko se tako obnašaš”
Takšen stavek bi moral biti prepovedan, saj je povsem neresničen. Jezus ima neskončno rad vsakega izmed nas, tudi če grešimo. Otrok, ki to sliši, bo odraščal s strahom pred izgubo Božje ljubezni in bo prepričan, da si je treba ljubezen prislužiti. Otrok bo takšno sporočilo v sebi zadržal, tudi ko bo odrasel. Verjel bo, da ga ima Bog rad le takrat, ko se primerno obnaša.
“Bog te kaznuje”
Čeprav je trpljenje pogosto posledica greha, je napačno in nevarno predstavljati trpljenje ali neuspeh kot kazen za točno določen greh. Če otrok sliši, da ga je Bog kaznoval, bo mislil, da je trpljenje vedno “zasluženo”.
O Božji kazni se tudi na splošno zelo veliko govori, a so takšne predstave napačne.
Preberite še:
Katere svetopisemske zgodbe naj zvečer beremo otrokom?
“Jezus ni vesel, prizadel si ga, žalosten je”
Takšna izjava je resnična in napačna hkrati. Drži namreč, da Jezus ne more biti žalosten, ker je večno srečen v nebesih, vendar pa moramo otrokom pojasniti, da je Jezus zaradi naših grehov trpel na križu. Trpel je za vse grehe v preteklosti, sedanjosti in prihodnosti.
Paziti moramo, da otrok naših besede ne bo razumel v smislu, da je Jezusova sreča odvisna od njega, torej od njegovega dobrega ali slabega vedenja. To ni res. V resnici greh ne uniči Jezusove sreče, ampak srečo grešnika. Bog nas ima rad svobodno, popolno in brezpogojno. In to je ljubezen, ki jo moramo vedno znova prenašati na svoje otroke.
Avtorica prispevka je Christine Ponsard.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Barbara Oprčkal.
Preberite še:
“Vera je položena v zibko. Ko se rodiš, je čisto preprosto in jasno, da je Bog Stvarnik”
Preberite še:
Kako otroku odgovoriti na vprašanje: “Mami, zakaj so strici Jezusa tako tepli?”
Preberite še:
Namesto da otroke učite molitvic, jim pripovedujte o Jezusu