Nekateri otroci zaspijo brez težav, drugi potrebujejo za to nekaj več časa, saj se pred spanjem srečujejo z različnimi težavami. Nekateri imajo hude nočne more ali jih je strah, da bodo ostali sami in podobno. Toda če boste sledili nekemu izbranemu večernemu ritualu, boste otroku omogočili, da bo hitreje zaspal.
Petje uspavanke je za starše nekaj samoumevnega, ko v rokah držijo novorojenčka, pozneje pa se ta navada izgubi. Toda ta aktivnost ima številne pozitivne učinke, zato bi jo bilo dobro ohranjati tudi, ko so otroci že večji.
Preberite še:
Očetje, tako lahko s svojim novorojenčkom ustvarite močno vez
Pomirjanje
Nevrolog Tim Griffiths pojasnjuje, da je del možganov odgovoren za to, da se čustveno odzivamo na glasbo. S petjem lahko tako pripomoremo k zmanjšanju otrokove vznemirjenosti. Verjetno se vam je že kdaj zgodilo, da ste otroka uspeli pomiriti že s samo nekaj zapetimi toni. Otroci so namreč na glasbo še posebej občutljivi.
Če vam je ob glasnem petju nelagodno, poskusite z mrmranjem, tako da vas bo lahko slišal le vaš otrok. On ne bo ocenjeval vašega petja, ampak bo užival v tem trenutku z vami.
Poleg tega pa ima petje uspavanke tudi pozitivni učinek na pevca, saj zmanjšuje stres in utrujenost.
Preberite še:
Zakaj bi nujno morali peti, tudi če nimate posluha
Manj bolečine
Leta 2013 je pediatrična klinika v Londonu izvedla študijo, v kateri je sodelovalo 37 hospitaliziranih otrok. Študija je pokazale številne pozitivne učinke, ki jih imajo uspavanke na otrokovo spanje, prav tako pa so učinkovite pri zmanjševanju otrokovega dojemanja bolečine zaradi bolezni ali operacije.
Zaradi počasnega tempa se namreč upočasni srčni utrip, zaznavanje bolečine pa se umiri. Glasba otrokom prav tako pomaga, da so bolj tolerantni do medicinskega zdravljenja.
Močnejša čustvena vez
Predvajana ali izvajana uspavanka? Raziskave na tem področju so pokazale, da je bolje, da starši sami pojejo otroku. Uspavanka ovije otroka v odejo zvokov, ki ga umirjajo in tolažijo.
Pozitivni učinki uspavanke sicer niso presenetljivi, saj so uspavanke otrokom peli pravzaprav že od nekdaj, ker so vedeli, da jih to pomirja. Toda zdaj imamo za to tudi znanstveni dokaz. Ritual petja uspavank je prav tako lahko poseben trenutek med staršem in otrokom, ki se morda čez dan nista veliko videla, s pomočjo uspavanje pa ohranjata posebno medsebojno vez.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Barbara Oprčkal.
Preberite še:
Zakaj je tako pomembno, da otrokom beremo pravljice?
Preberite še:
Dobronamerne pripombe v zvezi z vzgojo otrok, ki jih raje zadržite zase
Preberite še:
4 nasveti za boljše spanje otrok (in staršev)