Ob natrpanih urnikih, poznih prihodih iz službe in različnih dietah se zlahka izgubi pomembnost skupnih obrokov. Ko sedimo za mizo, nam lahko pozornost vzamejo elektronske naprave, komunikacija med člani pa je šele na drugem mestu. Ni potrebno, da imamo o skupnih obrokih idilično podobo, saj ni nujno, da so vedno prijetni. Prav pa je, če težimo h krepitvi družinskih vezi.
Obrok je del dneva, ko bi se morali zbrati okrog mize in si deliti hrano in ljubezen. Zato je narobe, če z obroki hitimo, zato da imamo čas za ostale stvari.
Obrok je temelj družinskega življenja
Obrok je lahko priložnost, da si člani med seboj in izkažejo ljubezen, podarijo nasmeh, pohvalo, blagoslov, se zahvalijo. Poleg skupnih počitnic je obrok lahko edina priložnost, ko se družina sestane in preživi nekaj časa skupaj. To je čas, ko se lahko otroci naučijo komunikacije in tudi pravilnega načina prepiranja.
Pomembno je, da glede obrokov postavimo skupna pravila
Zamislimo si lahko na primer naslednja pravila, ki bodo naredila skupne obroke koristne za celotno družino:
- Če je mogoče, obroke načrtujmo v času, ko so doma vsi člani družine. Po drugi strani pa se trudimo biti doma, ko so običajno na urniku obroki.
- Vsak član se mora počutiti sprejetega in slišanega.
- Vsak član mora imeti priložnost, da pove o svojem dnevu in stvareh, ki se mu zdijo pomembne.
- Odrasli morajo poskrbeti, da tudi otroci dobijo priložnost, da se izrazijo.
- Elektronske naprave naj ne bodo prisotne v času obroka.
Če se člani družine trudijo za upoštevanje teh pravil, bodo obroki postali priložnost za podarjanje samih sebe in za veselje.
Avtorica prispevka je Bénédicte de Saint-Germain.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Katarina Berden.