Švicarska garda papeže varuje že več kot 500 let. Postati papežev stražar pa sploh ni preprosto!
1Varovanje papeža od leta 1506
Leta 1505 je bil podpisan sporazum med papežem Julijem II. in švicarskim kardinalom Schinnerjem, da bodo Švicarji prispevali okoli 250 mož za papeževe telesne stražarje.
Švicarska garda je bila uradno ustanovljena 22. januarja 1506, četa pa ostaja dejavna varnostna služba s tako obrednimi kot praktičnimi zadolžitvami v mestu Vatikan.
2Gardisti so lahko le švicarski državljani moškega spola
Švicarsko gardo sestavljajo izključno moški, osnovni pogoj pa je, da so švicarski državljani.
3VISOKI MORAJO BITI NAJMANJ 172 Centimetrov
Gardisti morajo biti visoki najmanj 172 centimetrov, zahteva pa je verjetno povezana z obredno naravo službe.
4OB VSTOPU MED GARDISTE MORAJO BITI SAMSKI IN STARI OD 19 DO 30 LET
Kandidati za gardiste morajo biti samski. Posamezniki se lahko po vstopu v gardo poročijo, vendar morajo biti ob poroki stari najmanj 25 let, v gardi dejavni že najmanj pet let, po poroki pa se morajo obvezati še za najmanj triletno služenje.
5biti morajo dejavni katoličani
Člani švicarske garde morajo biti katoličani, saj so pogosto navzoči pri katoliškem bogoslužju in naj bi tudi sami redno molili. Švicarska garda ima svojega kaplana, ki duhovno oskrbuje njene člane.
6ŠVICARSKI GARDISTI SO PAPEŽEVA IN VATIKANSKA VARNOSTNA SLUŽBA
Papeška švicarska garda nenehno varuje papeža in njegovo zasebno rezidenco. Gardisti varujejo tudi vhode v mesto Vatikan, preverjajo dostope v mesto in so na voljo številnim mednarodnim obiskovalcem v Vatikanu.
Švicarska garda je navzoča na vseh papeževih avdiencah in se udeležuje vseh cerkvenih slovesnosti s papežem. Vidimo jih lahko tako v uniformah kot v civilnih oblačilih.
Gardisti spremljajo papeža na vseh domačih in mednarodnih potovanjih in so na neki način podobni obveščevalni službi.
7GARDISTI NOSIJO ŠVICARSKO VOJAŠKO OROŽJE
Mnoge ljudi zanima, ali gardisti nosijo orožje. Odgovor je pritrdilen, gardisti v civilnih oblačilih imajo pištole, puške ali brzostrelke. Urijo se s švicarsko vojsko in so poklicni vojaki, v Vatikanu niso zgolj za okras.
Če je treba, švicarski gardisti lahko uporabijo tudi obredno orožje, ki ga nosijo z uniformo.
Slovesna prisega švicarskih gardistov
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja Aleteie.Prevedla in priredila Mojca Masterl Štefanič.