Nedaleč stran od središča Ljubljane stoji cerkev Device Marije v Polju. Veliko, nekoliko dvignjeno cerkev lahko opazimo že od daleč, ko se na primer vozimo po vzhodni obvoznici.
Za ogled fotogalerije kliknite tukaj
Zgodovina cerkve in župnije
Kot lahko preberemo na spletni strani župnije Ljubljana Polje, je bila župnija ustanovljena že leta 1783, v času vladanja Jožefa II., cerkev pa je bila zgrajena že veliko let prej, zapisi omenjajo letnico 1325. Župnišče poleg cerkve so postavili leta 1781.
Cerkev je bila znana kot romarska, posvetili so jo Devici Mariji. Naselja Polje takrat še ni bilo, okolica cerkve so bile predvsem njive, travniki in gozdovi, cerkev pa je stala na manjši vzpetini.
Cerkev je veljala za znano romarsko središče, do nje so se romarji in sprehajalci pogosto podali od cerkve sv. Petra v Ljubljani, v bližini današnjega Univerzitetnega kliničnega centra.
Župnija je bila že od ustanovitve naprej velika, saj je pod njeno okrilje sodilo kar dvanajst vasi: Besnica, Sneberje, Zgornja in Spodnja Zadobrova s podružnico svetega Tomaža, Spodnji in Zgornji kašelj s podružnico svetega Andreja, Vevče, Slape s podružnico svetega Jakoba, Studenec in Fužine.
Romarsko cerkev so prenovili leta 1821, 1892 so prenovili tudi župnišče, ki pa so ga morali skupaj s cerkvijo leta 1895 po usodnem velikonočnem potresu ponovno popraviti. Poljska cerkev je bila posvečena 10. oktobra 1897.
Septembra 1923 so namestili in blagoslovili nove zvonove, ki jih lahko danes slišijo tudi prebivalci sosednjih naselij. Stare zvonove, med katerimi je bil do takrat tudi največji bronasti zvon na Slovenskem, so namreč uničili med prvo svetovno vojno.
Znana in stara romarska pot
Romarska pot v Polje je obstajala že v času 15. stoletja, ko so romarji hodili častit Marijino sliko in kip. Še bolj slavna pa je postala v 18. stoletju. Jezuit Andrej Schweiger je bil goreč častilec Device Marije iz 18. stoletja.
Pravijo, da se mu je prikazala Marija in mu naročila, naj ji postavi 12 postaj, ki naj vodijo do cerkve v Polju, prvo pa naj postavi pri cerkvi svetega Petra. Schweiger je tako res postavil 12 postaj oziroma kapelic. Kapelice je poslikal takratni slikar iz Radovljice Ivan Jurij Remb. Prvo procesijo ob kapelicah so priredili 13. oktobra leta 1711.
Zunanjost in notranjost cerkve
Cerkev v Polju je znana po dveh visokih zvonikih. Nekoč je stala na manjši vzpetini, danes je sicer nekoliko dvignjeno celotno naselje, vendar se lahko še vedno opazi nekdanjo vzpetino.
Leta 2017 so začeli prenovo zunanjosti cerkve, pater Marko Ivan Rupnik je s svojimi umetniki Centra Aletti izdelal mozaike, ki krasijo pročelje cerkve in stranske fasade. Mozaiki predstavljajo zgodbe in prizore iz obdobja Jezusovega rojstva, obiskanja svetih treh kraljev, Petrove hoje po vodi, poti v Emavs, Jezusovega pisanja po pesku.
Rupnikovi mozaiki se nahajajo tudi v stranskih delih v notranjosti cerkve. Na glavnem oltarju se nahaja baročna oltarna slika, ki prikazuje Marijino vnebovzetje in kronanje. Marija, vzeta v višave, je obdana z velikim številom angelov.
Župnija danes
Danes je župnija Polje še vedno zelo aktivna in močna, sodi v dekanijo Ljubljana Moste.
V župniji deluje več skupin: ŽPS, Karitas, ministranti, bralci beril, trije pevski zbori (mešani, mladinski in otroški), pritrkovalska skupina, mladinski skupini, skupina Abraham, svetopisemska in molitvena skupina ter kar pet zakonskih skupin. Mladi iz župnije Polje vsako leto organizirajo tudi oratorij za otroke.