Aleteia logoAleteia logoAleteia
Tor, 12. novembra |
Aleteia logo
Življenjski slog
separateurCreated with Sketch.

Skrivnost, kako v življenju najti več časa za stvari, ki jih najraje počnete

shutterstock_1586442502.jpg

Daisy Daisy | Shutterstock

Theresa Civantos Barber - objavljeno 17/08/21

Čas za najpomembnejše stvari

Kolikokrat ste že slišali koga, ki se je pritoževal, da za določeno stvar preprosto nima časa? V današnjem hitrem svetu se zdi vedno težje najti čas za stvari, ki so v resnici najpomembnejše.

Toda če si ta izgovor natančneje ogledamo, je pravzaprav povsem prazen. V resnici imamo toliko časa, kot si ga želimo, če se le znamo dovolj pametno odločiti, kako ga bomo preživeli.

“Nimam časa” je le priročen izgovor

O tem govori knjiga z naslovom 168 Hours: You Have More Time Than You Think (168 ur: več časa imate, kot si predstavljate, op. prev.) avtorice Laure Vanderkam. V njej nas vabi, naj temeljito premislimo o tem, kako preživljamo svoj čas in celo opustimo izgovor “nimam časa”.

Takole piše:

Kaj pa, če bi dejansko imeli veliko časa? Če bi lahko vsako noč spali osem ur, pet dni v tednu posvetili telesni vadbi in se naučili igrati klavir, ne da bi nam bilo za to treba žrtvovati delo, čas za družino ali katerokoli drugo dejavnost, ki se nam zdi pomembna? To lahko storimo. Če natančno preučimo, kaj počnemo vseh 168 ur v tednu, bomo ugotovili, da bi z nekaj malega preurejanja in prerazporejanja prednostnih nalog več časa posvetili stvarem, ki si jih želimo početi, ne da bi za to karkoli žrtvovali.

Zmanjšati čas pred zasloni

Čas, ki ga preživimo pred zasloni, nam odvzame dosti pomembnejše stvari: molitev, telesno vadbo, uživanje z družino in prijatelji. Toda čeprav se tega razumsko zavedamo, se te navade zelo težko znebimo. Zasloni so narejeni tako, da nas zasvojijo, in mnogi med nami se resnično borimo s tem, da bi skrajšali čas, ki ga preživimo ob različnih elektronskih napravah.

Dobra novica je, da sem odkrila nekaj zvijač, ki so marsikaj korenito spremenile. Moj telefon beleži, koliko časa preživim z njim v roki, in potem, ko sem začela uporabljati te strategije, se je moja uporaba telefona v tednu dni zmanjšala za 64 odstotkov! Resnično opažam, da sem dosti bolj srečna in mirna, če telefon manj uporabljam.

Če želite imeti več časa za stvari, ki se vam zdijo resnično pomembne, preizkusite teh pet zvijač, s katerimi boste opazno skrajšali čas, ki ga preživite pred zasloni.

1Izključite obvestila

Telefon je nemogoče spregledati, če se ves čas oglaša z vedno novimi obvestili! Prvi korak, ki ga morate storiti, je izklop obvestil za večino aplikacij, še posebej družabnih omrežij. Sporočila vas bodo zagotovo počakala, toda preverjate jih lahko le ob točno določenem času, ne pa ves dan.

2Uporabite možnost omejene uporabe

Marsikdo ne ve, da imajo številni telefoni vgrajen način za omejen čas uporabe. Ta navodila vam natančno kažejo, kaj morate storiti. Sama sem čas, ki ga preživim pred zaslonom svojega telefona, omejila v tistem obdobju dneva, ko so otroci budni: opazila sem takojšnje in velikansko izboljšanje (tako glede svoje uporabe telefona kot v njihovem vedenju!).

3Vedno imejte pri sebi knjigo

Ko nam je dolgčas, je povsem naravno, da se najprej zatečemo k svojemu telefonu. Odličen nadomestek za krajšanje časa je knjiga, ki jo je dobro imeti vedno pri sebi, da zapolnimo tiste kratke trenutke, ko nimamo kaj početi. Naj bo vaša izbira zanimiva in privlačna, da si boste knjigo dejansko želeli prebrati do konca!

4Telefon preklopite na sive odtenke

Ali ste vedeli, da lahko vse živahne barve na svojem telefonu spremenite v dolgočasno sivino? Neverjetno, kako je telefonski zaslon v tem primeru dosti manj privlačen in posledično dosti manj časa preživite s telefonom v roki.

5Postavite meje

Podarite si reden časovni okvir, ki ga boste preživljali brez zaslonov. Izberite čas, ki vam najbolj ustreza, recimo med obroki, v spalnici, po sedmi uri zvečer, ali nobene uporabe zaslonov enkrat tedensko ves dan. To lahko spodbudite z možnostjo omejene uporabe ali pa prosite svoje bližnje, naj vas prijazno opozorijo, če kršite lastne dobre sklepe. To bodo gotovo postali vaši najljubši trenutki v dnevu!

Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja Aleteie.Prevedla in priredila Mojca Masterl Štefanič.

Tags:
osebna rast
Podprite Aleteio!

Želimo si, da bi bila Aleteia vsakomur prosto dostopna. Ne zahtevamo registracije oziroma prijave. Trudimo se omejevati oglase, da ne bi bili preveč moteči, in, kolikor je mogoče, omejujemo stroške.
Vaši velikodušni darovi v podporo Aleteii bodo omogočili, da bodo desettisoči še naprej lahko brezplačno uživali v Aleteijinih vsebinah, ki ljudem lepšajo življenje, izobražujejo, spodbujajo in širijo dobro.
Aleteia želi služiti svojim bralcem in jim nuditi to, kar jih bogati. Da bi to lahko čim boljše počeli tudi v prihodnje, vas prosimo za finančno podporo.

Hvala že vnaprej!

Urška Leskovšek,
urednica Aleteie Slovenija

Top 10
Več
E-novice
Prejmi Aleteio v svoj e-nabiralnik. Naroči se na Aleteijine e-novice.