Papež Frančišek je v svoji poslanici ob 28. svetovnem dnevu bolnikov februarja 2020 nagovoril zdravniško stroko:
“[…] vaša strokovnost, ki jo spodbuja krščanska dobrodelnost, bo najboljše služenje pravi človekovi pravici: pravici do življenja. Kadar ne morete pozdraviti, lahko vedno pomagate z gestami in postopki, ki nudijo podporo in olajšanje bolniku.”
Niti papež ni mogel napovedati, kako nepogrešljivi bodo zdravniki v prihodnjih mesecih ob širjenju pandemije covida-19.
Leto in devet mesecev po začetku zaprtja po vsem svetu in ob strahu ob hitrem porastu števila smrti in okužb posledice pandemije še naprej skrbijo medicinsko skupnost.
Poleg težav s pljuči in stranskih učinkov okužbe s koronavirusom strokovnjaki že opažajo posledice manj kot dveletne pandemije na telo in zdravje ljudi, kot poroča britanska revija The Guardian. Številne težave so posledica stresa zaradi smrtno nevarnega virusa in bivanja doma. V nadaljevanju si oglejte prvih pet:
1Izguba las
Stres v telesu sprošča hormon, imenovan kortizol, ki ga proizvajajo nadledvične žleze in je povezan z izpadanjem las. Poleg same okužbe s koronavirusom, ki bi povzročila izpadanje las, bi se to po raziskavi Trichologists Institute (IoT) v Angliji zgodilo v 78 odstotkih.
Izpadanje las med pandemijo, ki prizadene tako moške kot ženske, je lahko tudi stanje, imenovano telogen effluvium, ki pomeni začasno prekinitev rasti las na določenih predelih lasišča.
2suhe in utrujene oči
Pandemija je mnoge od nas prisilila, da dan preživimo z očmi, uprtimi v zaslon, kar pa na oči vsekakor ne vpliva blagodejno. Prvič, ko smo osredotočeni na delo z računalnikom, mežikamo petkrat manj, kot je naravno, mežikanja pa so nepopolna, zato so naše oči bolj suhe.
Tako imenovana modra svetloba, ki seva iz zaslonov, utrudi oči in na dolgi rok lahko povzroči starostno degeneracijo rumene pege (AMD), katarakto in fotokeratitis (opekline roženice).
3poškodovani zobje
Zobozdravstvene ordinacije začenjajo čutiti posledice pomanjkanja posvetovanj za večino svojih pacientov med pandemijo. Odlašanje s čiščenjem, pregledi in drugimi tretmaji ustvarja globlje težave, ki se jih strokovnjaki zdaj trudijo odpraviti.
Druga težava, ki se pogosto pojavlja, so odkrušeni ali zlomljeni zobje kot posledica bruksizma, navade škrtanja z zobmi med spanjem, ki se je v ZDA zaradi stresa, ki ga je povzročila pandemija, povečala za 71 odstotkov glede na študijo ameriškega zobozdravstvenega združenja.
4draženje in kožne bolezni
Organ, ki tudi trpi zaradi stresa, ki ga povzroča pandemija, je koža, na kateri se začnejo pojavljati vnetja, kot so rozacea, ekcem in luskavica, bolezni, ki so pogosto sestavljene iz psihosomatskih stanj.
Pogosto umivanje rok – ki se ga moramo posluževati vsi, da preprečimo širjenje virusa – lahko povzroči, da so tudi posušene, bolj nagnjene k razpokanju. Kot ugotavljajo zdravniki v prvih vrstah pri delu z okuženimi, si roke umivajo več kot 100-krat na dan.
5večja stopala
To sicer ni znanstveno dokazano, vendar mnogi bolniki poročajo o težavah pri obuvanju istih čevljev, kot so jih nosili pred pandemijo. Kot bi se jim med pandemijo razširila stopala.
Po pandemiji so se pogosteje pojavljale tudi težave s sklepi in strgane kite v predelu gležnja.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila brazilska izdaja Aleteie. Prevod in priredba: Jezikovno Mesto