Shakespeare je nekoč zapisal: “Nemirno počiva glava, ki nosi krono,” in to nedvomno kdaj občuti tudi britanska kraljica Elizabeta II. Pa ne le zato, ker njena dejanska krona tehta krepak kilogram: poleg tega, da je britanska monarhinja in posvetna poglavarka Anglikanske cerkve v Veliki Britaniji, opravlja tudi številne druge vloge – vse zelo na očeh javnosti.
Elizabeta II. v letošnjem letu obhaja platinasti jubilej svoje vladavine, zato se bomo tokrat ozrli na njenih 70 let na čelu Združenega kraljestva in Skupnosti narodov (Commonwealth) ter si ogledali žensko, ki se skriva pod vsemi dragulji in okrasjem, predvsem njene številne druge “klobuke”, ki jih je nosila v obdobju svoje izjemne vladavine.
1Očkova punčka
Kraljica je imela iskreno rada svojega očeta, kralja Jurija VI., in dan, ko je postala kraljica, je bil gotovo eden najbolj žalostnih v njenem mladem življenju. Poleg tega, da je izgubila ljubljenega očeta, je verjetno občutila tudi težko breme, ker je morala prevzeti odgovorno vlogo monarhinje, obenem pa je bila tudi mlada žena in mati.
Trden odnos med očetom in hčerko je Elizabeto II. spremljal ves čas njene vladavine. Znano je, da obdobje med božičem in obletnico očetove smrti – kralj Jurij VI. je umrl 6. februarja 1952 na svojem posestvu v Sandringhamu – vedno preživlja na kraju, polnem lepih spominov, ki jih je doživela s svojo družino.
2Mehaničarka
Ko je bila še princesa, je Elizabeta pri 18 letih pomagala v vojnih prizadevanjih, tako da se je pridružila vojaški pomožni teritorialni službi (ATS). Tam se je izšolala za mehaničarko in je lahko dejavno sodelovala pri pomoči domovini, ki ji je pozneje zavladala. Svoje mehaničarske sposobnosti je uporabljala vse življenje in je vedno slovela po tem, da hitro ugotovi mehanske težave.
Britanska kraljica je na vojaškem položaju tudi napredovala: po prvi službi pred mnogimi desetletji je danes vrhovna polkovnica 16 različnih polkov britanske vojske – in to vlogo jemlje zelo resno. Seveda jo tudi pri veličastnih 95 letih še vedno lahko vidimo za avtomobilskim krmilom.
3Radijska voditeljica
Mlada Elizabeta je kot princesa prvič spregovorila prek radijskih valov leta 1940, da bi malce spodbudila britanske otroke, ki so morali med t. i. bliskovito vojno, zračnimi napadi nemških sil na Veliko Britanijo, zapustiti svoje domove. Na radiu so posneli njeno sporočilo in ga predvajali v oddaji Otroška urica:
“Na tisoče v tej državi vas je moralo zapustiti svoje domove ter se ločiti od svojih očetov in mater. S sestro Margareto Rose sočustvujeva z vami, saj iz lastnih izkušenj veva, kaj pomeni biti daleč stran od ljudi, ki jih imamo najraje. Vsem, ki zdaj živite v novem okolju, pošiljava sporočilo iskrenega sočutja in se obenem zahvaljujeva prijaznim ljudem po vsej državi, ki so vas sprejeli v svoje domove.”
Elizabeta II. je v vseh letih svoje vladavine pogosto nagovarjala ljudi prek radijskih valov: znani so njeni božični nagovori, pa tudi občasna krajša sporočila, s katerimi je ponudila podporo britanski javnosti v obdobjih preizkušenj.
4Džokejka
Morda res ni prava džokejka, je pa navdušena jahalka, strastno spremlja konjske dirke in je dejavno vključena v nastope svojih konj na vseh večjih konjskih dirkah. Njena strast do štirinožnih prijateljev pomeni, da se tudi pri svojih 90 letih še vedno kdaj zavihti v konjsko sedlo. Za kraljico je neobičajno, da kljub svojemu položaju noče nositi zaščitne čelade, temveč si okoli glave vedno zaveže le ruto. Trener konj Ian Balding je kraljico povprašal o njeni nevarni razvadi in dobil pojasnilo iz prve roke: “Nikoli nisem nosila čelade – in vam ni treba ves čas skrbeti za pričesko.”
Na srečo Njeno veličanstvo jaha počasi, vendarle pa je to ena redkih priložnosti, ko ravna nekoliko nepremišljeno.