Smo v časih, ko potrebujemo veliko energije za spopadanje s krizami na več koncih. Zato je dobro razmisliti, kje lahko v teh časih najdemo energijo in kje jo nevede izgubljamo. Z nenehnim preverjanjem in branjem novic že zapravljamo svojo fizično in duševno moč.
Informacijska prehrana
Priporočljivo je uvesti t. i informacijsko prehrano. Zlahka se znajdemo v iluziji, da nas bo čuječnost pri novicah varovala. V resnici to ne pomaga nikomur, le naše možgane preplavi s stresnimi hormoni.
Prihodnost sveta ni odvisna od preverjanja sporočil in osveževanja strani v brskalniku vsakih deset minut. S spremljanjem novic dobimo vtis, da delamo nekaj pomembnega. Pojavi se podoben mehanizem kot pri skrbi: oseba, ki je zaskrbljena, verjame, da s tem pripomore k svoji (ali tuji) varnosti. V ponavljajočem se preigravanju najslabših scenarijev porablja energijo in čas, ki bi ju lahko preusmerila drugam.
Hiperodzivnost je lahko sled naših zgodnjih izkušenj, ko ni bilo nič odvisno od nas (npr. ko smo bili otroci) in se je zgodilo veliko slabega (torej po travmi). V takem primeru se moramo le še bolj zaščititi pred poplavo slabih novic, saj nas lahko hitro privedejo v otrplost. To je območje čustvene regulacije, v katerem se znajdemo, ko nas to, kar se dogaja, preplavi.
Evakuacija
V tem času je dobro imeti en preverjen vir informacij, eno spletno stran. Sama sem si izbrala uradno spletno stran enega izmed zelo dobrih, realističnih časopisov. Za razliko od mnogih spletnih mest se izogiba rdečih barv in ne prikazuje dramatičnih slik, ki kričijo z naslovne strani. Nekaj že vem o svoji (visoki) občutljivosti in opazila sem, kaj se dogaja v mojem telesu, če se spravim brati novice na različnih koncih. Nenaden upad energije, panika, bolečine v trebuhu … To so zame signali, da se moram “evakuirati” z določenega mesta, četudi samo spletnega.
Ne priporočam spremljanja dogajanja “v živo”. V primeru vojne v Ukrajini je na spletu veliko videov, ki so jih posneli vojaki ali civilisti z bojišč. Nikoli ne veš, kaj boš videl, slika je lahko travmatična. Ko se okoli nas dogaja toliko tragedij, je neodgovorno, da se še bolj psihično obremenjujemo. Travma je stanje preplavljenosti s čustvi, ki jih ni mogoče predelati. Je nekaj, česar si ni smiselno naprtiti prostovoljno.
Izogibanje, kolikor je mogoče
Naša psiha potrebuje podporo in zaščito, da se lahko spoprimemo z izzivi, povezanimi s temi posebnimi časi. Delajmo, kar lahko in od česar je odvisno naše običajno življenje. Podprimo naše ljubljene. Pomagajmo beguncem, vključimo se v dobrodelne dejavnosti. Vsega tega se ne da doseči z energijo, ki jo bomo porabili z gledanjem stotin strašljivih slik in analiziranjem vojaških zemljevidov.
Dobro je opazovati sebe, napetost, ki jo doživljamo, padce in pridobivanje energije. Določimo si čas za prebiranje novic in, še pomembneje, mejo, pri kateri končamo z iskanjem informacij, in se odpravimo spat. Naše telo v kriznih časih potrebuje še več spanca in spanje je vedno dober način za regeneracijo in nabiranje moči za vse, kar je pred nami.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila poljska izdaja Aleteie. Prevedla in priredilaVeronika Snoj.