Vprašanje bralke:
Mož me je prevaral. Varal me je, s presledki, več kot 20 let. Z bivšo. Sploh ne vem, kaj naj si mislim. To sem ugotovila, ko naj bi že več kot tri leta ne imel več stika z njo. Ne vem, kaj naj naredim z vsemi svojimi mislimi, dilemami, nezaupanjem. On se sedaj res trudi. Tudi mislim, da sedaj ne bi več varal. Vendar jaz enostavno s tem ne morem živeti.
J.
Odgovarjata Sara in Drago Jerebic, zakonska in družinska terapevta:
Varanje z bivšo. To lahko razumemo kot odnos, ki ga ni nikoli prekinil, hkrati pa tudi kot težavo s poslavljanjem, žalostjo. Problem z žalostjo lahko nekdo rešuje tako, da odnosa nikoli ne prekine in tako mu ni treba priti v stik z žalostjo, ki bi ob tem vzniknila. On sicer ne bi bil z bivšo, zato je pred mnogimi leti prekinil zvezo, hkrati pa tudi ni šel v celoti iz tega odnosa.
Če se nekdo ne želi srečati z žalostjo, mora na neki način odstraniti poslavljanja iz svojega življenja. Se pa ob tem postavi vprašanje, koliko je ta gospod živel v preteklosti namesto v sedanjosti.
Razlogi za varanje se lahko skrivajo na vizualno telesni ravni, ko se namera o prevari pojavi ob vizualni stimulaciji, ko nekajsekundno draženje možganskih centrov povzroči kemični koktajl v možganih, ki prebudi poželenje. Če je bilo veliko priložnostnih srečanj, ko so se te vizualne telesne stimulacije zgodile, ter je to spremljajo še morebitno čezmerno konzumiranje zasvojitvenih substanc, ko lažje odpovedo varovalne moralne zavore, potem je bila večja možnost, da je prišlo do nezvestobe.
Vedenje, ki pripelje do nezvestobe, se lahko vzpostavi daleč pred tem, ko dejansko pride do prevare. In kako se moški odziva, ko pride do konflikta v partnerskem odnosu: se umakne ali se sooči z ženo, ko poskuša korektno in obvladano govoriti, da se spet poveže z ženo? Moški, ki se čustveno umika iz odnosa, bo bolj verjetno posledično čustveno živel zunaj odnosa. V taki situaciji je potem lažje narediti korak, da tudi telesno zaživi zunaj odnosa.
Kako s tem živeti? Težko. Določena bremena človek težko predela zgolj s človeškimi močmi in jih ne more nositi sam. Zato je pomembno, da jih zmore izročiti tako v psihološkem kot tudi duhovnem smislu.
Prispevek je bil najprej objavljen v Naši družini, prilogi tednika Družina.