Slovenska karitas je v drugi polovici avgusta začela z dobrodelnima akcijama Za srce Afrike in Z delom do dostojnega življenja, ki potekata do 15. septembra 2022. Letos že 17. leto zapored zbira sredstva za humanitarno in razvojno pomoč najrevnejšim otrokom in družinam v Afriki. Slovenska karitas je družinam v Afriki za trajnostno preživetje do sedaj pomagala tudi z nakupom 4.300 koz v akciji Kupim kozo.
Vodja mednarodne pomoči pri Slovenski karitas Jana Lampe, ki se večkrat odpravi v Afriko, z veseljem pove zgodbo Lucy, katere življenje se je bistveno izboljšalo, ko je prejela kozo. Je mama sedmih otrok, njena hiša je bila v poplavah uničena, s prvo kozo pa je uspela popraviti streho. Ko je imela še kozlička, ga je prodala in s tem otrokom plačala šolanje.
Za ogled prve fotogalerije kliknite tukaj
Za ogled druge fotogalerije kliknite tukaj
Kako lahko darujete?
Slovenska karitas, Kristanova ulica 1, 1000 LJ,
TRR: SI56 02140-0015556761,
Sklic: SI 00 2127,
Namen: Za srce Afrike.
Možnost darov tudi s SMS-sporočilom AFRIKA, AFRIKA5 ali AFRIKA10 na 1919 s prispevkom 1, 5 oz. 10 EUR.
Akcije, ki pomagajo preživeti in dostojno živeti
Pomembni so tudi najrazličnejši drugi projekti za preživetje in dostojno življenje tamkajšnjih ljudi. V Ruandi so matere same od sebe prosile, ali jim lahko zgradijo porodnišnico, da bodo lahko varno rojevale.
Poleg tega so začeli s programi preventive in osveščanja za matere pred porodom in po njem. Poučili so jih o hranjenju, boleznih in higieni. Začeli so vključevati tudi očete. Vsaka mati, ki je pripeljala tudi moža, je ob porodu dobila novo obleko. S tem so dosegli, da zdaj moški drugače gledajo na žene in matere, bolj razumejo, kaj potrebujejo in kaj se z njimi dogaja.
Zelo pomembna je tudi gradnja šol, saj je ravno izobrazba ključ do napredovanja, bolj kakovostnega življenja in preživetja.
Veliko veselje je, ko se vrneš tja in vidiš, da je določena družina zelo napredovala, da imajo otroci boljšo prihodnost, manj je nasilja, konfliktov med zakonci. Krasno je, ko se vidi napredek najrevnejših družin, ki jim Karitas pomaga pri kmetijskih praksah, otroci se izobražujejo, učijo se varčevati. Največje veselje pa je bilo videti mlade, ki so ustanovili svoje obrti. Nekateri šivajo, drugi imajo svoje trgovinice. To so večinoma mladi ljudje, ki so na novo postavili svoje življenje, zaživeli, sedaj pomagajo svojim družinam, imajo lastno dostojanstvo.
Kako lahko ena koza spremeni življenje?
Ena od priljubljenih akcij Slovenske karitas je Kupim kozo. Gre za akcijo, s katero afriškim družinam z 20 evri kupijo kozo. Za nas je ta znesek morda malenkost, tamkajšnjim družinam pa lahko ena koza popolnoma spremeni življenje in zagotovi bolj svetlo in varno prihodnost.
Koze namreč uporabijo za gnojenje suhe in precej nerodovitne zemlje, poleg tega pa lahko z njimi tudi zaslužijo, ko dobijo mladičke.
Z majhnimi sredstvi se da narediti veliko. Tamkajšnji ljudje so zelo hvaležni, čutijo, da niso sami, imajo upanje za prihodnost.
Ljudje se tudi medsebojno spodbujajo. Ko sosedje vidijo, da je drugim uspelo, ker so dobili kozo, se tudi sami večkrat odločijo za to.
“Pri teh ljudeh je vedno ‘mi’, nikoli ‘jaz'”
Sestra uršulinka Polona Švigelj, ki je devet let preživela v misijonu v Senegalu, je za Aleteio podelila nekaj najlepših vtisov.
“Nekoč smo za žene pripravili delavnico izdelovanja mila. Žene so prišle v vas, učile smo se o rastlinah, kaj se da uporabiti, in izdelale svoje milo. Bile so zelo srečne, zanje je bil to dan veselja. Še zdaj vidim, kako so skakale tam okrog. To je bila majhna stvar, ki jim je spremenila življenje. Poleg tega so se začele veliko pogovarjati, si svetovati, zaupati svoje težave.”
Kaj se je zgodilo, ko je za družino prinesla en mango premalo?
“Šli smo na obisk k neki družini. Nismo vedeli, da se jim je od zadnjega obiska rodil še en otrok. S sestro sva prinesli 14 mangov, otrok pa je bilo 15, za enega otroka ga nisva imeli. Najstarejša hči jih je hitro postavila v vrsto in rekla, naj da vsak en grižljaj svojega sadeža najmlajšemu. Na ta način so se vsi najedli. Tem ljudem ne pride na misel, da bi nekaj zadržali le zase, pri njih ni egoizma, poštenost je veliko bolj prisotna. Pri njih je vedno ‘mi’, nikoli ni ‘jaz’.“
Pomanjkanje vode in požar
Sestra Polona Švigelj se spominja dogodka, ko je zagorela ena izmed hiš v njihovem kraju.
“Ravno sem kuhala in zavohala, da nekaj smrdi. Mislila sem, da se mi nekaj žge, nato pa sem pogledala ven in videla, da gori ena izmed hiš. Kar naenkrat so na dvorišče pritekli vaščani iz vseh hiš, muslimani, kristjani, nihče ni ostal doma. Vsak je na glavi nosil vedro z nekaj vode, ki so si jo lahko privoščili. Vsak je dal svoj delež in tako jim je uspelo. Čudovito je bilo videti to povezanost.”
Kot pravi sestra, se ta povezanost vidi tudi pri Slovencih, čeprav se radi prepiramo. “Slovenija je zelo dobrodušna, mislim, da na to vpliva tudi vzgoja, ki se prenaša na mlajše rodove. Če je treba, znamo stopiti skupaj in radi pomagamo. V primerjavi z ostalimi državami smo res zelo solidarni.”
Tu je koda za nakazilo za akcijo Za srce Afrike: