"Če zanemarim molitev, preneham biti občutljiv za dobro drugih ljudi, izgubim duhovno harmonijo"
“Če se zapustim – preneham telovaditi, začnem izpuščati treninge – potem bom zapravil delo, ki sem ga opravil do sedaj. Enako je v duhovnem življenju. Če zanemarim molitev, preneham biti občutljiv za dobro drugih ljudi, izgubim duhovno harmonijo,” pravi poljski duhovnik, šolski katehet in bodibilder Artur Kaproń.
Po končani srednji šoli niste takoj vstopili v semenišče, namesto tega ste se vpisali na študij prava. O duhovništvu sem razmišljal že v srednji šoli, vendar je bila moja logika pri izbiri življenjske poti sprva zelo čudna. V razredu sem imel zelo dobrega prijatelja, ki je bil tudi bralec berila. Spomnim se, da sem tedaj razmišljal, da če on ne gre v semenišče, potem to tudi ne more biti moja pot. Nisem razumel, da je Bog tisti, ki kliče ljudi, in da to, da ta prijatelj nima poklicanosti, ne pomeni, da je tudi jaz nimam.
Po končani srednji šoli sem se poskušal vpisati na redni študij prava. Ni mi uspelo, zato sem izbral izredni študij. Kmalu sem spoznal, da to ni zame, in se po dveh mesecih izpisal. Tedaj sem bil že odločen, da stopim v bogoslovje, vendar sem se pred tem vpisal še na višjo šolo.
Zakaj ste si tako podaljševali svojo pot v duhovništvo? V semenišče sem lahko šel šele z novim študijskem letom, po počitnicah. Na višjo šolo sem se vpisal zato, da sem lahko tam “prezimil” do junija, saj je bilo tedaj še vedno obvezno služenje vojaškega roka. Če se ne bi odločil vrzeli premostiti s študijem, bi me spomladi vpoklicali v vojsko.
V nebesa z vsemi župljani ali pa z nobenim
Letos maja ste praznovali 20. obletnico duhovništva. Kaj vam pri vašem delu pomeni največ? Morda se sliši preveč preprosto, a preprosto rad služim Bogu prek drugih ljudi. Zelo pomembna mi je duhovna skrb za odrešenje tistih, ki mi jih Bog postavlja na pot. Sveti Janez Marija Vianej je rekel, da gre duhovnik v nebesa z vsemi ali z nobenim od svojih župljanov.
Duhovništvo mi pomaga, da duhovno rastem. Pustolovščina z Bogom nikoli ni v mirovanju. Po 20 letih duhovniške službe vem eno: da sem potreben Bogu.
Kaj bi rekli sebi pred 20 leti? Rekel bi si: “Fant, čaka te super obdobje, čim bolj ga izkoristi. Ne skrbi, ne boj se, ne obotavljaj se. Tudi ko bo težko, in včasih bo, ne pozabi, da je s teboj Bog, ki ti je vedno pripravljen pomagati.”
Želimo si, da bi bila Aleteia vsakomur prosto dostopna. Ne zahtevamo registracije oziroma prijave. Trudimo se omejevati oglase, da ne bi bili preveč moteči, in, kolikor je mogoče, omejujemo stroške.
Vaši velikodušni darovi v podporo Aleteii bodo omogočili, da bodo desettisoči še naprej lahko brezplačno uživali v Aleteijinih vsebinah, ki ljudem lepšajo življenje, izobražujejo, spodbujajo in širijo dobro.
Aleteia želi služiti svojim bralcem in jim nuditi to, kar jih bogati. Da bi to lahko čim boljše počeli tudi v prihodnje, vas prosimo za finančno podporo.