Po skoraj pol tisočletja je javnosti končno na ogled velikanska renesančna slikarska umetnina s podobo zadnje večerje, ki jo je pred približno 450 leti ustvarila redovnica Plautilla Nelli iz Firenc. Gre za najboljše delo Nellijeve, ki je bila samouk, njen slog pa je bil visoko cenjen med ženskimi umetnicami v Italiji. Slika na platnu, dolgem šest metrov in pol ter visokem dva metra, v naravni velikosti prikazuje Jezusa in dvanajst apostolov.
Preberite še:
Obstaja precej dokazov, da je bil Shakespeare katoličan
Njene umetnine krasile najuglednejše domove
Po mnenju umetnostnih zgodovinarjev renesansa umetnicam ni bila najbolj naklonjena, saj niso imele dostopa do študija anatomije, nujno potrebnega za ustvarjanje čudovite, natančne vizualne umetnosti. Nellijeva je kljub temu sama odkrila skrivnosti človeških oblik, ki jih je znala zelo uspešno uporabiti. V nekem obdobju so njene slike krasile številne najuglednejše domove v Firencah.
Preberite še:
V “Malem Vatikanu” hranijo posmrtne ostanke 16 papežev in 60 mučencev
Pozabljena več desetletij, potem pa …
Velik del zgodovine Zadnje večerje Plautille Nelli, delo naj bi nastalo leta 1568, je nepojasnjen. Sprva je bila slika razstavljena v njenem samostanu sv. Katarine, nato pa so si jo v 19. stoletju večkrat izmenjale različne verske ustanove, dokler nazadnje ni končala v skladišču, kjer so nanjo za več desetletij pozabili. Mojstrovino so znova odkrili v devetdesetih letih preteklega stoletja in zdaj, po štirih letih obnovitvenih del, je prvič postavljena na ogled javnosti v cerkvenem muzeju Santa Maria Novella.
Preberite še:
Umetnina, ki je v vsej zgodovini največ prepotovala
Proces obnove je vodila neprofitna organizacija z imenom Advancing Women Artists Foundation (Sklad za spodbujanje umetnic), ki je sredstva zbrala v uspešni kampanji množičnega financiranja, restavracijska dela pa je opravila izvedenska ekipa samih žensk. Vodja restavratork Rossella Lari je za medije povedala: “Platno smo obnovile ter ob delu znova odkrile zgodbo Plautille Nelli in razkrile njeno osebnost. Njene poteze s čopičem so izredno močne, čopiče pa je obilno pomakala v barvo.”
Ob boku največjih slikarjev
Zaradi motiva slike, povezanega z izjemno spretnostjo, ki se kaže v vsaki potezi čopiča, so delo Nellijeve začeli primerjati s podobnimi umetninami uveljavljenih slikarjev, recimo Leonarda da Vincija in Domenica Ghirlandaia. Zadnja večerja italijanske redovnice zdaj počiva med deli največjih umetnikov, kot sta Masaccio in Brunelleschi, kjer bo še dolgo pričevala o umetniških darovih renesančnih žensk.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Mojca Masterl Štefanič.
Preberite še:
“Šele ko občutimo pomanjkanje, takrat znamo dati stvari pravo vrednost”
Preberite še:
Obstaja precej dokazov, da je bil Shakespeare katoličan
Preberite še:
Kako je 9-letna deklica priskočila na pomoč ustrahovanemu sošolcu