Slika Kristusa, ki jo je naslikala osemletna čudežna deklica Akiane Kramarik, bo 16 let po tem, ko jo je umetnica dokončala, končno postavljena na ogled.
Omenjeno delo, mojstrovino umetniškega realizma, imenovano Princmiru, so ukradli, pomotoma prodali in umaknili v zasebno zbirko.
Leta 2003 je Kramarikova srečala tesarja, ki jo je navdihnil, da je naslikala Jezusov obraz. Dela kritiki niso dobro sprejeli, pa čeprav je mlada umetnica z njim pokazala izjemno mero talenta. Nekateri so šli celo tako daleč, da so predlagali, naj sliko zažgejo.
Preberite še:
Slikarska umetnina redovnice razstavljena po pol tisočletja
Trnova pot umetnine
Sliko so nato poslali na razstavo, toda družina Kramarik je ugotovila, da so jo ukradli in zanjo zahtevali odkupnino. Sledilo je dolgo obdobje pogajanj, a slednjič so jo vendarle dobili nazaj. Ker v tem času za sliko niso pravilno skrbeli, je bila ob vrnitvi prekrita z žaganjem, ki pa ga je umetnica z veliko natančnostjo odstranila.
Na sliki Princmiru bodo za vedno ostala znamenja ugrabitve, saj je nekaj žaganja ostalo na barvi; Kramarikova je to primerjala z ranami, ki jih je med njegovim trpljenjem pustila trnova krona na Kristusovi glavi.
Preberite še:
Umetnina, ki je v vsej zgodovini največ prepotovala
Družina se je zelo trudila, da bi našla zaupanja vrednega agenta, ki bi delo razstavil in ga zaščitil pred krajo in poškodbami, a se je na žalost njihov poskus klavrno končal. Zaradi tiskarske napake je bilo ob Princumiru označeno, da je naprodaj, namesto da je namenjen za razstavo, zato so ga prodali zasebnemu zbiratelju.
Tako se je začela dolgotrajna sodna bitka, v kateri so Kramarikovi izgubili. Prihodnost slike se je zdela mračna. Toda Kramarikova v tem času ni prenehala ustvarjati – naslikala je več del visoke kakovosti, za katere je požela pohvale in spoštovanje istih ljudi, ki so pred tem odkrito kritizirali Princamiru.
Preberite še:
Zastrti Kristus v fotografijah: mojstrovina prosojnega marmorja
Princ miru končno v dobrih rokah
Na umetniški sceni je bila deležna priznanja za izjemen talent, in sicer kot vizualna umetnica in pesnica. Nikoli se ni odpovedala Princumiru – spremljala je, kje se nahaja, obenem pa je prodala prek sto tisoč reprodukcij, da spomin na skrito umetnino ne bi zbledel.
Po tem, ko je bila slika kar 16 let skrita, so jo lani dali naprodaj. Za 850.000 dolarjev jo je kupila neimenovana družina, ki velja za “eno izmed najbolj imenitnih in spoštovanih družin na svetu”. Na zgornjem posnetku, ki ga je objavila Akaine na svojem YouTube kanalu, je razloženo, da družina sliko, ki jo je kupila, zelo ceni, da bo zanjo lepo skrbela in jo v prihodnjih letih razstavljala.
Preberite še:
Umetnik, ki pri svojem delu uporablja zelo nenavaden pripomoček – traktor!
https://www.facebook.com/akianeart/photos/a.417920908264727/2861228470600613/?type=3&theater
Vnovično snidenje z umetnico
Na posnetku lahko vidimo tudi vnovično snidenje umetnice s sliko, saj je družina, ki je sliko kupila, Kramarikovi omogočila, da si delo ogleda. Akaine pred svojo staro sliko pade na kolena, prevzamejo jo čustva, ko vidi svojega starega prijatelja. Ob tej priložnosti Akaine tudi razloži, zakaj je oči naslikala tako, da zrejo v gledalca.
“Prav posebej sem želela, da bi gledal [gledalca]. Razlog, zakaj sem želela oči naslikati tako, je ta, da sem hotela, da on spregovori [gledalcu]. Človek, ki gleda sliko, se lahko z njim pogovori. Zaupen pogovor, ki ga lahko razume le gledalec.”
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Urška Vintar.
Preberite še:
Je skrivnostni krščanski rokopis, ki so ga našli na Sinaju, povezan s Slovenci?
Preberite še:
Pretresljive besede vdove: Če bi vedela, da te danes zadnjič gledam …
Preberite še:
Skrivnostna redovnica, ki je pisala glasbo v baroku