Je kozarec na pol prazen ali na pol poln? Z odgovorom veliko poveste o dnevnem počutju. Spadate med “pozitivce” ali med dežurne godrnjače, ki jim ni nič prav?
Naši možgani so naravnani tako, da smo bolj dovzetni za negativne stvari. Včasih je težko ostati pozitiven in verjeti, da bo vse v redu. Negativne opazke, razmišljanje, nastrojenost družbe so tisto, kar se bolj zareže v nas kot pozitivno.
Ljudje smo čuteča bitja, ki skrivaj hrepenimo po pohvali, priznanju. Negativno razmišljanje ali dogodek lahko hitro pokvari ves dan in ob tem izrine tudi vse lepo. Pri premagovanju takih situacij nam je delno v pomoč tudi pozitivno razmišljanje. Tako se lahko težave lotimo z več energije, elana, čustva lažje nadzorujemo in verjetnost za ugoden rezultat je večja.
Preberite še:
Po “korona” krizi: Namesto črnogledih scenarijev se raje posvetimo razvijanju psihološke čvrstosti
Vse, kar mislite in čutite, ni vedno res. To kar doživljate, je realno, ni pa nujno resnično. Ste se že vprašali, kje je vaša pozitivna naravnanost in vera v dobro?
Vsak je krmar svojega življenja. Sprejmite odgovornost!
Naš pogled na svet se lahko spremeni le, če bomo spremenili sebe. Ko spremenimo sebe, lahko začnemo dogajanje okrog sebe opazovati iz drugačne perspektive. Tako kot na ostalih področjih, ki zahtevajo od nas spremembe, tudi tu potrebujemo željo, notranjo moč ter voljo. Najpomembnejši pri vsem skupaj pa je preobrat v načinu razmišljanja. Dopustiti si moramo, da lahko razmišljamo drugače, svobodno in ne rigidno. Možgani so fleksibilni, lahko jih natreniramo. Gre za sprogramirane vzorce, ki jih ima posameznik v sebi lahko tudi več desetletij.
Treba je vztrajati v pozitivnem načinu razmišljanja. Če so bile vaše misli pogosto negativne, upanje in vera v pozitivne razplete pa sta hitro usihala, vas čaka dolga pot vztrajanja. Zakaj? Ker vaš um deluje tako, da vas brani in ščiti pred neznanim. V tem primeru pred pozitivnim razmišljanjem in besedami.
Imate moč!
Prvi korak je, da znamo negativne misli in čustva prepoznati. S tem ko se zavemo svojih negativnih misli in čustev, smo zreli za drugi korak: preprečiti, da nas te misli ne preplavijo, lahko jih imamo pod nadzorom. To pomeni, da moramo o negativnih mislih in čustvih, ki jih doživljamo, čim več govoriti.
Tretji korak je, da začnemo negativno spreminjati v pozitivno. Da bomo lažje verjeli v pozitiven razplet, je pomembno, da so naše misli deležne zdrave razlage in samogovora. Ne pozabimo, da to, kar mislimo in govorimo, predstavlja naše doživljanje realnosti. Spremembe bodo prišle postopoma.
Preberite še:
Štirje nasveti svetega Ignacija, kako se prebiti skozi težke čase