“Mogoče je. Včasih je malo lažje, drugič se kaj zaplete. A tarnati nima smisla,” se nasmehne Tina Deu, ki ob vsem naštetem počne (vsaj) še nekaj: piše. V svežem, berljivem, živahnem slogu.
V priljubljenem blogu Tina in fantje ubeseduje zgode in nezgode sožitja s tremi moškimi ter principe “nekomplikatorske”, življenjske, na realnih tleh stoječe vzgoje.

Preberite še:
Je vaš otrok nemiren in ne more spati? Kaj pa pije?
Obkrožena s štirimi fanti
Otroci v družini Deu so stari devet, deset in skoraj petnajst let. Seveda prihaja do občasnih konfliktov. Če se le da, Tina tedaj skuša najti kakšno sicer manj ustaljeno, a bolj ustvarjalno rešitev, kot je na primer preusmerjanje pozornosti.
“Ne pridigam, ne grozim. To dvoje se mi ne zdi učinkovito, tega nočem početi. Z otroki se pogovarjam, poskušam najti ustvarjalne poti za rešitve,” pravi. Takšna je na primer “prismoda”, beseda, ki je verjetno na poti k temu, da postane družinska šala. Tega “nadomestka” za zmerljivko idiot se je domislil kar prvorojeni sin.
[youtube https://www.youtube.com/watch?v=k9Pc-s7m9WY&w=560&h=315]
Bratov se ne toži
Večno vprašanje: kdaj posredovati v otroških sporih in kdaj pustiti, da otroci sami najdejo sveže rešitve, na katere morda nismo niti pomislili?
“Nekoč sem menila, da je treba otrokom vselej prepustiti, da se dogovorijo sami. Včasih tega ne zmorejo in moramo starejši najti srednjo pot, predlagati tretjo zadevo. Večinoma pa ni dobro, da prideš do točke, ko otroci računajo nate pri svojih prepirih. Tega ne smejo uzavestiti. Prva možnost naj bo vedno njihov samostojen dogovor.”

Preberite še:
10 nasvetov Janeza Boska za vzgojo otrok

Preberite še:
Zakaj je otroški dolgčas pravzaprav dobra novica
Do moža ne hodijo. Ko pa pride kateri od sinov do nje s kakšno (pri)tožbo glede bratov, je odgovor kristalno jasen: bratov se ne toži. Izjema so primeri, ko bi lahko kdo storil kaj nevarnega. A pravilo je jasno.


Preberite še:
Kaj storiti, da starši ne bodo hodili na fakulteto na govorilne ure otrok?
Ve, do kam zmore
Izgorelost je pogosta tema člankov, pogovornih oddaj in navsezadnje tudi klepetov ob kavi. Mama iz za slovenske razmere nadpovprečno velike družine bi lahko bila potencialna žrtev te vse pogostejše posledice norega življenjskega ritma.
Ampak … “Morda je to tudi v naravi človeka. Meni se verjetno ne bi moglo zgoditi, da bi izgorela. Imam prioritete in vem, do kam zmorem. Mož je enak. Mi imamo čas za vse. Svari si razporedimo. Res pa je, da otroci niso odličnjaki in da nimajo pretirano veliko dejavnosti. Precej smo doma. Dejavnosti imajo večinoma v šoli,” Tina Deu izpostavlja pomen družinske organizacije.

Preberite še:
3 stvari, ki jih vaši otroci najbolj potrebujejo

Preberite še:
Kako otrokom odmeriti Harryja Potterja?

Preberite še:
Najboljše, kar lahko letos naredite za svoje otroke